Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Observační studie porovnávající účinnost intranazálního mometazonfuroátu s orálním antihistaminikem při léčbě rýmy a astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.8.2010

Observační studie porovnávající účinnost intranazálního mometazonfuroátu s orálním antihistaminikem při léčbě rýmy a astmatu

Neléčená alergická rýma znesnadňuje léčbu astmatu. Pacienti trpící současně rýmou a astmatem jsou častěji hospitalizováni a častěji vyžadují urgentní lékařské ošetření pro astma než pacienti, kteří trpí pouze samotným astmatem. Téměř polovina pacientů s alergickou rýmou a alergií na zvířata a roztoče trpí astmatem vyvolaným těmi samými alergeny. Přibližně 10–40 % pacientů s alergickou rýmou má současně astma a u těch, kteří astma nemají, je častější bronchiální hyperreaktivita.

Naopak selektivní provokace bronchiální sliznice vede i k reakci sliznice nosní. V současnosti je tak obecně přijímána teorie spojitosti a vzájemné provázanosti imunitních alergických reakcí v dýchacích cestách. Při léčbě astmatu je proto kladen důraz na současnou léčbu alergické rýmy.

Britští lékaři srovnávali u pacientů s alergickou rýmou doprovázející astma účinnost léčby intranazálními kortikoidy (mometazonfuroát) nebo celkově podávanými antihistaminiky. Retrospektivně hodnotili údaje od 395 astmatiků, kterým byl k léčbě alergické rýmy předepsán mometazonfuroát, a 790 astmatiků, kterým bylo předepsáno antihistaminikum celkově.

Úspěšnost kompenzace astmatu a alergické rýmy byla statisticky významně vyšší ve skupině léčené mometazonem v porovnání se skupinou pacientů léčených celkově podávaným antihistaminikem. Výsledky studie potvrzují doporučení odborných společností o prospěšnosti současné léčby alergické rýmy pro léčbu astmatu a prokazují lepší účinnost nazálních kortikoidů v porovnání s celkovými antihistaminiky.

(van)

Zdroj: Price, D. et al.: Observational study comparing intranasal mometasone furoate with oral antihistamines for rhinitis and asthma. Primary Care Resp. Journ. 2010, publikováno online před tiskem 22. června 2010. DOI: 10.4104/pcrj.2010.00040

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah atopie a reaktivity na tuberkulin

Alergie jsou ve vyspělých zemích velmi časté. Někde postihují až 40 % obyvatelstva. Příčina známa přesně není, hledají se různá vysvětlení. Jedním z vlivů, které pomáhají dotvářet vyvíjející se imunitní systém, je kontakt s mikroby a jejich produkty.

Časné podání kravského mléka je prevencí alergie na mléko

Alergie na bílkovinu kravského mléka patří k nejčastějším potravinovým alergiím. Její výskyt je udáván u 2 až 5 % populace. Z toho 60 % případů je způsobeno zvýšenou tvorbou specifických IgE protilátek. Pacienti často z této alergie "vyrostou", udává se, že 29–76 % dětí je během školního věku již bez obtíží.

Expozice kočičímu alergenu při letecké dopravě

V průmyslově vyspělých zemích trpí až 10 % populace alergií na zvířata. Kočičí alergen Fel d1 je jedním z nejčastějších vyvolavatelů exacerbace astmatu a zhoršuje i další alergická onemocnění, jako je atopický ekzém. Otok sliznic respiračního traktu může být příčinou i závažné dušnosti a nutnosti urgentního lékařského ošetření.Všechny novinky