Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Objektivní hodnocení alergické a nealergické rinitidy u malých dětí

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.2.2011

Objektivní hodnocení alergické a nealergické rinitidy u malých dětí

Alergická a nealergická rinitida patří mezi velmi častá dětská onemocnění, která mohou svým průběhem velmi znepříjemňovat běžný život.

Alergická rinitida je definována jako zánět nosní sliznice zprostředkovaný protilátkami typu IgE, který je charakterizován přítomností jednoho nebo více z následujících příznaků: kýchání, sekrece z nosu, svědění v nose, nosní kongesce a obstrukce bez přidruženého nachlazení nebo chřipky. Objektivní hodnocení může lépe pomoci porozumět rozdílnému mechanismu vzniku a projevů alergické a nealergické rinitidy.

V popisované studii byla sledována průchodnost horních cest dýchacích a přítomnost eozinofilů v nosní mukóze u dětí s diagnostikovanou rinitidou alergického nebo nealergického původu. Bylo vyšetřeno celkem 255 dětí ve věku šesti let s rinitidou v anamnéze. Diagnóza rinitidy byla stanovena zejména na základě anamnestických údajů uváděných rodiči v dotazníku a na základě předchozího zjištění přítomnosti hladiny IgE protilátek proti osmi známým inhalačním alergenům. U každého dítěte bylo znovu provedeno měření hladiny IgE, měření nosní obstrukce a přítomnosti eozinofilů v nosní sliznici.

Nosní průchodnost byla měřena opakovaně pomocí akustické rinometrie v období přítomnosti alergenu a také mimo něj. Množství eozinofilů bylo zjišťováno cytologickým rozborem nosní sliznice.

Alergická rinitida byla prokazatelně spojena s nosní eozinofilií a ireverzibilní nosní obstrukcí doprovázenou chronickým zánětem a strukturálními změnami nosní sliznice spojené s její remodelací. U rinitidy nealergického původu byla také nalezena zvýšená přítomnost eozinofilů v nosní sliznici, ale ve značně menším rozsahu než u dětí s alergickou rinitidou a nebyly nalezeny změny v nosní průchodnosti.

(aro)

Zdroj: Allergy, Volume 64, Issue 10, pages 1547–1553, October 2009; doi: 10.1111/j.1398-9995.2009.02085.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost desloratadinu u perzistující alergické rinitidy

V roce 2001 byla alergická rinitida na základě tzv. ARIA guidelines (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) rozdělena do čtyř kategorií podle závažnosti a doby trvání příznaků a také dopadu na kvalitu života pacientů.

Srovnání kvality života dětí s atopickou dermatitidou na Ukrajině a v Česku

Atopická dermatitida (AD) má dlouholetý průběh, a představuje tak zátěž nejen pro nemocné dítě, ale i pro celou rodinu. I z tohoto důvodu má toto onemocnění značný dopad na kvalitu života. Jak ji vnímají rodiče dětí na Ukrajině a jak v Česku?

Alergické bronchopulmonální mykózy u pacientů s astmatem

Alergická bronchopulmonální mykóza (ABPM) je klinický syndrom spojený s citlivostí imunitního systému na různé houby, zejména pak druhu Aspergillus, které často kolonizují dýchací cesty u astmatiků. Jeho včasná a přesná diagnostika a také léčba kortikosteroidy je klíčová v prevenci vzniku plicní fibrózy.Všechny novinky