Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nové léčebné možnosti alergií

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.5.2009

Nové léčebné možnosti alergií

V posledních letech byl v řadě zemí uveden na trh nový lék proti astmatu, v České republice je v distribuci pod názvem Xolair. Jedná se o protilátku proti zprostředkovateli alergické reakce imunoglobulinu E (IgE). Název účinné látky je omalizumab. Protilátka je připravena imunizací myší, ale celá molekula je potom upravena tak, aby byla shodná s lidskými bílkovinami.

Z myší protilátky zůstává pouze velmi malá část, která rozpoznává lidské IgE molekuly. Tímto postupem je minimalizováno riziko nežádoucích alergických reakcí.

Pacienti dostávají ve 14denních nebo měsíčních intervalech podkožní injekce této látky. Výsledkem je zablokování alergických reakcí. Lék je zatím pojišťovnami hrazen pouze pro pacienty s těžkým astmatem, u nichž je prokázán alergický podklad a kteří nereagují ani na vysoké dávky inhalačních kortikoidů v kombinaci s dalšími antiastmatiky.

Jsou to tedy pacienti, kteří i přes adekvátní léčbu mají příznaky během dne častěji než 2× týdně, projevy astmatu jim znemožňují zapojení do běžných aktivit, astma je budí i v noci a záchranné léky berou častěji než dvakrát týdně. Při této léčbě dochází ke snížení spotřeby kortikoidů i záchranných léků, dochází tedy k výraznému zlepšení astmatu. Nežádoucí účinky jsou přitom minimální, jedná se hlavně o bolestivost a otok v místě vpichu.

Kromě astmatu byl lék vyzkoušen i u řady jiných alergických onemocnění a i tam prokázal svou účinnost. Zkušenosti s tímto novým použitím jsou ale zatím menší, a proto dosud v těchto případech není lék běžně používán ani hrazen pojišťovnami. Po provedení dalších studií je pravděpodobné, že se Xolair bude používat i k léčbě alergické rýmy, potravinové alergie, atopického ekzému, chronické kopřivky i dalších vzácnějších alergických onemocnění. Vzhledem k ceně léčby (10–50 000 Kč za měsíc) ale bude i u těchto nemocí vyhrazen jen pro ty nejtěžší případy.

(van)

Zdroj: Casale, TB, Stokes J: J Allergy Clin Immunol, 2009, 123, 770-772

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními

Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou.

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Vliv psychických nemocí na vznik astmatu

Přítomnost a závažnost duševního onemocnění je spojena s vyšším rizikem astmatu. Vyplývá to ze studie amerických autorů, která byla publikována v prosincovém čísle odborného časopisu Chest.Všechny novinky