Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.6.2010

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.

Nejčastějšími nosními příznaky jsou kýchání, svědění a ucpání nosu. Téměř 85 % pacientů má současně i obtíže oční – svědění očí, slzení, pálení, otoky. Nejčastěji jsou jimi postiženi pacienti se sezonní alergickou rýmou. Polovina z nich tyto příznaky vnímá velmi negativně.

Topické kortikosteroidy tlumí jak okamžitou tak i oddálenou fázi alergické reakce. Jsou lékem volby u středně těžké a těžké alergické rýmy. Pokud oční příznaky přetrvávají i při léčbě nazálními kortikosteroidy nebo při léčbě celkovými antihistaminiky, je doporučena léčba topickými antihistaminiky nebo kromony v očních kapkách.

Účinnost nosního spreje s mometazonfuroátem na oční příznaky alergie byla zatím hodnocena pouze retrospektivně. Američtí lékaři proto ve své studii zkoumali tento účinek prospektivně. Celkem 429 pacientů starších 12 let se středně těžkou nebo těžkou sezonní alergickou rýmou bylo rozděleno do dvou skupin. Studie probíhala od dubna do června. Po dobu 15 dní byla polovina pacientů léčena denně 200 µg mometazonfuroátu nazálně, polovina placebem. Pacienti denně pomocí standardizovaných dotazníků hodnotili oční a nosní příznaky a kvalitu života.

Pacienti léčení mometazonem pociťovali výrazné zlepšení nosních i očních příznaků, které bylo statisticky významné. Léčba byla dobře tolerována. Tato první prospektivní studie prokázala dobrou účinnost mometazonfuroátu nejen při léčbě nosních, ale také při léčbě očních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou.

(van)

Zdroj: Prenner B. a spol., J Allergy Clin Immunol, Volume 125, Issue 6, Pages 1247–1253.e5 (June 2010); doi: 10.1016/j.jaci.2010.03.004

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Plné kojení zvyšuje u dětí s rizikem rozvoje alergie riziko ekzému, ale snižuje riziko hvízdavé dušnosti

Mateřské mléko je nejpřirozenější stravou pro kojence a je také považováno za preventivní opatření proti rozvoji alergie, zejména u dětí, které mají vysoké riziko rozvoje alergie.

Alergie na kortikoidy u astmatiků

Inhalační kortikoidy patří k základním lékům v dlouhodobé protizánětlivé léčbě astmatu dospělých i dětí. Patří také k základním lékům používaným k tlumení jakékoliv imunitní reakce.

Zvýšení bronchiální hyperreaktivity v období menstruace

Hormonální vliv na plicní funkce je znám již dlouhou dobu. Astma se často zhoršuje v pubertě, během těhotenství a v době před začátkem menstruace. Tento jev byl popsán již v roce 1931. Funkci plic však v tomto období nikdo podrobněji nezkoumal. Porozumění těmto změnám může přinést i praktické důsledky pro léčbu pacientek.Všechny novinky