Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosní sprej s mometazonfuroátem – přehled bezpečnosti a celkových nežádoucích účinků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.5.2008

Nosní sprej s mometazonfuroátem – přehled bezpečnosti a celkových nežádoucích účinků

Vývoj lékových forem obsahujících kortikoidy k místnímu podání na nosní sliznici vedl k omezování léčby celkově podávanými kortikoidy. Nežádoucí vliv na celý organismus tak byl velmi snížen. Vstřebávání léků do krevního oběhu je po intranazálním způsobu podání minimální. Tento způsob podání je velmi rozšířený, a proto je důležité ujistit se o jeho bezpečnosti a zároveň dobré účinnosti.

Typickým představitelem této skupiny léků je mometazonfuroát. Lék je s úspěchem používán k léčbě sezonní i celoroční alergické rýmy a také nosní polypózy. Po podání nedosahuje významných hladin v krvi a nezpůsobuje klinicky významné vedlejší účinky. Studie u dětí a dospělých po itranazálním podání mometazonfuroátu ukazují, že jeho hladiny nedosahují klinicky významných hodnot. Takové podávání tedy nemá žádné systémové vedlejší účinky.

Tato skutečnost je vysvětlována nízkou rozpustností léku ve vodě. Pouze malé množství podaného léku tak přestoupí slizniční bariéru a dostane se do krevního oběhu. Většina podaného léku je spolknuta a vstřebána a po prvním průchodu játry je metabolizována.

Neexistují žádné údaje o nežádoucím tlumení hypothalamo-hypofyzární osy po běžných léčebných dávkách podávaných na nosní sliznici (100–200ug/den). Po běžných dávkách nebylo pozorováno ani zpomalení růstu u dětí. Bezpečnost a snášenlivost tohoto léku byla prokázána studiemi, jichž se zúčastnilo cca 4500 pacientů. Nejčastějšími nežádoucími účinky u adolescentů a dospělých bylo krvácení z nosu, bolest hlavy a zánět nosohltanu.

Účinnost léčby je u tohoto léku příznivě spjata s jeho minimálními vedlejšími účinky. Poměr účinek/nežádoucí účinek je při celkovém hodnocení přípravků k intranazálnímu podání s obsahem mometazonfuroátu velmi příznivý.

(van)

Zdroj: Zitt M, a spol. Drug Saf 2006;30:317–326.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Opožděná anafylaktická reakce na ořechy po podání epinefrinu

Velká většina alergických a anafylaktických reakcí na potraviny začíná do třiceti minut po požití. Průběh může být bifázický se znovuobjevením příznaků po jejich předchozím ústupu až u 20 % anafylaktických reakcí. Takové opožděné příznaky se většinou objeví za 8 hodin po zvládnutí prvních projevů.

Nástup účinku mometazonfuroátu v nosním spreji u sezonní alergické rýmy

Kortikosteroidy pro podání na nosní sliznici patří v léčbě alergické rýmy k běžně používaným lékům. Dokážou dobře ovlivnit všechny příznaky jak sezonní, tak celoroční alergické rýmy. Někteří lékaři však stále mají obavu z možných systémových vedlejších účinků, a také se domnívají, že tyto léky mají pomalý nástup účinku.

Alergie v anamnéze je spojena se sníženým rizikem karcinomu slinivky břišní

Z výsledků studie publikované v listopadovém čísle odborného časopisu International Journal of Cancer vyplývá, že u osob, které měly někdy v životě alergii či sennou rýmu, může být snížené riziko incidence karcinomu pankreatu.Všechny novinky