Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosní sprej s mometazonfuroátem je bezpečný a účinný při dvanáctiměsíční léčbě dětí s pereniální alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.3.2010

Nosní sprej s mometazonfuroátem je bezpečný a účinný při dvanáctiměsíční léčbě dětí s pereniální alergickou rýmou

Alergická rýma je běžné onemocnění, které u řady pacientů začíná již v prvních dvou letech života. V Británii diagnostikovali alergickou rýmu u 18 % dětí ve věku 1–2 let. Studie v Americe ukázala, že ¼ dětí, které mají alergickou rýmu v 6 letech, měla první projevy již během prvního roku života. Takto časný nástup onemocnění většinou signalizuje i jeho těžší průběh.

Podle doporučení odborných společností jsou intranazální kortikoidy lékem první volby u středně těžké a těžké perzistující alergické rýmy nebo rýmy s nosní obstrukcí jako hlavním příznakem. Při dlouhodobé léčbě již od útlého dětského věku je otázka bezpečnosti takové léčby velmi důležitá. Američtí lékaři proto hodnotili bezpečnost 12měsíční léčby mometazonfuroátem v dávce 100 µg denně nebo beklometazondipropionátem v dávce 168 µg denně v dvojitě zaslepené multicentrické studii u dětí ve věku 6–11 let.

Kromě účinnosti, která byla sledována podle zlepšení skóre příznaků, sledovali autoři také možné vedlejší účinky. Vliv na osu hypotalamus–hypofýza byl hodnocen cosyntropinovým testem (syntetický analog ACTH), dále byly sledovány základní biochemické laboratorní parametry a prováděno měření nitroočního tlaku a vyšetření ve štěrbinové lampě.

Zlepšení příznaků o 40 % bylo u obou léků srovnatelné. Celkem 94 % pacientů léčených mometazonem a 100 % pacientů léčených beklometazonem udávalo nějaké vedlejší účinky, které byly nejčastěji mírné. Nejčastější byla epistaxe, bolesti hlavy a faryngitida.

Cosyntropinový test byl u všech pacientů normální a u nikoho se nevyvinula katarakta. Nitrooční tlak byl u všech pacientů léčených mometazonem normální, zvýšená hodnota byla naměřena u jednoho pacienta léčeného beklometazonem. Léčba dětí ve věku 6–11 let mometazonfuroátem v nosním spreji v dávce 100 µg denně po dobu 1 roku byla hodnocena jako účinná, bez systémových vedlejších účinků na osu hypotalamus–hypofýza i bez negativního ovlivnění oka.

(van)

Zdroj: Ratner P. H., Int J of Pediatric otorhinolaryngology, 2009, 73, 651–657.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Imunoterapie potravinové alergie

Alergenová imunoterapie (vakcinace) je jediná léčebná metoda, která zasahuje do imunologické podstaty alergické reakce. Dnes je již dobře propracována alergenová terapie pyly, roztočovými alergeny, hmyzím jedem, vzácněji i zvířecími alergeny.

Tracheobronchomalacie u dětí s hvízdavým dechem

Opakované hvízdavé bronchitidy nejsou v dětství vzácné a často vedou k diagnóze astmatu. U některých dětí však ani intenzivní léčba inhalačními kortikoidy a bronchodilatancii nevede k ústupu obtíží. Příčiny tohoto stavu jsou tedy jiné, než je zánět průdušek.

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Alergická rýma je globální zdravotní problém. Její výskyt se pohybuje od 9 do 42 % populace. Nejčastější je u dětí, trpí jí až 40 % adolescentů. Není to onemocnění smrtelné, ale má celou řadu komplikací, jako je chronický zánět dutin, porucha funkce Eustachovy trubice a z toho plynoucí onemocnění středního ucha, poruchy spánku, trvalé dýchání ústy a prokazatelný negativní vliv na astma.Všechny novinky