Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.10.2012

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Retrospektivní analýza údajů z britské databáze ukázala, že léčba akutní rinosinusitidy (ARS) nosním sprejem obsahujícím mometazonfuroát v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky snížila v porovnání s monoterapií antibiotiky pravděpodobnost dalších návštěv u lékaře i dalších preskripcí v souvislosti s ARS.

U ARS jsou často předepisována antibiotika, přestože řada infekcí je virové etiologie. Z důvodu zvyšující se rezistence na antibiotika v populaci je třeba antibiotiky u takových pacientů šetřit. Byla proto provedena retrospektivní analýza údajů z Výzkumné databáze primární péče ve Spojeném království s cílem porovnat výsledky léčby pacientů s ARS pomocí nosního kortikosteroidu (mometazonfuroát) a antibiotik.

Do analýzy bylo zařazeno 12 679 pacientů ve věku 12–75 let, u nichž byla mezi 1. lednem 2005 a 31. prosincem 2008 diagnostikována ARS a v období ± 2 dnů jim bylo předepsáno antibiotikum nebo nazální mometazon. Analyzovány byly pouze první případy ARS u jednotlivých pacientů, kteří byli rozděleni do skupin s monoterapií mometazonem (n = 651), s kombinací mometazon + antibiotikum (n = 2 285) a s antimikrobiální monoterapií (n = 9 743).

Ve skupinách s předepsaným mometazonem byla v porovnání s monoterapií antibiotiky pozorována nižší pravděpodobnost nejméně jedné návštěvy u lékaře v souvislosti s ARS (p < 0,001, OR = 0,39 u monoterapie mometazonem, OR = 0,51 u kombinace mometazon + antibiotikum). Rovněž byl zjištěn nižší počet případů s alespoň jednou další preskripcí léku z důvodu ARS (OR = 0,51 u monoterapie mometazonem, OR = 0,59 u kombinované léčby).

Nosní sprej s mometazonem by mohl být podle závěrů této studie vhodnou terapeutickou volbou u ARS, která může snížit nejen počet dalších návštěv u lékaře a nutnost dalších preskripcí, ale také přispět k přibrždění rozvoje rezistence na antibiotika.

(zza)

Zdroj: de Moor C. et al. A retrospective comparison of acute rhinosinusitis outcomes in patients prescribed antibiotics, mometasone furoate nasal spray, or both. Am J Rhinol Allergy. 2012 Jul; 26 (4): 308–14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Koncentrace proteinu Clara cell v séru a nosní laváži u dětí s alergickou rýmou

Nedávno provedená studie případů a kontrol ukázala snížení bílkoviny tvořené Clarovými buňkami, nazvané Clara cell (secretory) protein nebo 16-kDa protein (CCSP nebo CC16) v séru dětí s alergickou rýmou, nikoliv v nosní laváži.

Souvislost mezi alergickou rýmou a pozdějším rozvojem depresivní poruchy

Populační kohortová studie případů a kontrol provedená na Tchaj-wanu ukázala souvislost mezi přítomností alergické rýmy v časné adolescenci a rozvojem depresivní poruchy v následujících 10 až 14 letech.

Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

Srovnávací studie se 63 pacienty ukázala, že bronchiální hyperreaktivita je u osob se sezónní alergickou rýmou spojena se zvýšenou hladinou interleukinu 18 (IL-18) v období přirozené expozice travním pylům.Všechny novinky