Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nosní sprej s mometason furoátem zlepšuje kvalitu čichu u sezonní alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.3.2008

 Nosní sprej s mometason furoátem zlepšuje kvalitu čichu u sezonní alergické rýmy

Zhoršený čich je častým problémem pacientů s alergickou rýmou. Předpokládá se, že příčinou je alergický zánět nosní sliznice. Cílem studie německých autorů bylo ověřit účinek nosního spreje obsahujícího mometason furoát na čichové schopnosti pacientů se sezonní alergickou rýmou.

Dvojitě zaslepené placebem kontrolované prospektivní studie se zúčastnilo 24 pacientů. Byli náhodným výběrem rozděleni do dvou skupin. Celkem 11 pacientů dostávalo placebo, ostatních 13 přípravek se skutečnou účinnou dávkou. Diagnóza alergické rýmy u nich byla postavena na anamnestických údajích a výsledcích kožních prick testů. Před léčbou, během ní a také po jejím skončení pacienti kvantitativně hodnotili tíži příznaků alergické rýmy. Rhinomanometricky jim byla změřena nosní průchodnost.

Čichové schopnosti byly testovány standardní sadou čichových vjemů. Práh čichové citlivosti byl testován butanolem. Po úvodním vyšetření dostávali pacienti 14 dní mometason furoát nebo placebo nosním sprejem. Během studie také byly zaznamenávány příznaky rýmy a vyšetřen čich a nosní průchodnost.

Práh citlivosti pro pach se po léčbě významně snížil. Nález nebyl v souladu s intenzitou obtíží ani se zlepšením nosní průchodnosti. To napovídá, že postižení čichu není u pacientů s nosními projevy alergie dáno sníženým průtokem vzduchu. Nezlepšila se ale schopnost rozpoznávání jednotlivých čichových vjemů.

Autoři jiné studie naopak prokázali zlepšení rozlišení čichových vjemů, a nikoliv prahu citlivosti, studie byla provedena opět u pacientů léčených nazálními kortikoidy. Používali však jiné testovací sady, a tak je možno odlišné výsledky vysvětlit metodickými rozdíly obou studií.

Autoři popisované studie uzavírají, že léčba nosními kortikoidy nejenom zmírňuje klasické příznaky alergie, ale také zlepšuje čichové vnímání.

(van)

Zdroj: Stuck BA, a spol. Allergy 2003;58.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Krátkodobý růst dětí léčených pro ekzém krémem s mometasonfuroátem nebo tacrolimem

Místně na kůži podávané glukokortikoidy jsou v léčbě dětí s atopickým ekzémem stále nejpoužívanějšími léky. Jejich podávání má již mnohaletou historii a jsou s ním bohaté zkušenosti.

Rizika prostředí pro rozvoj alergického astmatu

Výskyt respiračních alergií v průmyslově vyspělých zemích v posledních desetiletích narůstá.  Změna genetického vybavení je během takto krátkého časového úseku velmi nepravděpodobná, ta by vyžadovala několik generací. Pozornost se proto upíná na změny životního prostředí a životního stylu.

Atopický ekzém – co je nového?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění s charakteristickými věkově vázanými projevy. Je pro něj typické opakované intenzivní svědění kůže, suchost kůže a větší náchylnost ke kožním infekcím, zejména k těm způsobovaným bakterií Staphylococcus aureus.Všechny novinky