Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 3.7.2011

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Záměrem studie německých autorů bylo prozkoumat vliv montelukastu, antagonisty cysteinyl-leukotrienového receptoru, na klinické symptomy a markery zánětu v tekutině z nosní laváže u pacientů s bronchiálním astmatem a nazálními polypy, a prokázat závislost tohoto vlivu na aspirinové senzibilizaci.

Do studie bylo zařazeno 24 pacientů (7 žen, 17 mužů; medián věku 55,5 roku) s nazálními polypy a kompenzovaným astmatem (12 s intolerancí aspirinu). Pacienti byli léčeni 10 mg montelukastu 1x denně po dobu 6 týdnů v zaslepené placebem kontrolované studii. Placebo bylo namátkově přiděleno 4 týdny před léčbou (n = 12), nebo po léčbě (n = 12). V rámci studie byla provedena tato vyšetření: skóre symptomů, rinoendoskopie, rinomanometrie, výtěr na zjištění přítomnosti eozinofilů a nosní laváž ke stanovení dalších mediátorů.

Ve srovnání s placebem se projevilo významné zlepšení jak u skóre nazálních symptomů, tak i v omezení průtoku vzduchu. Po prodělané léčbě byl pomocí nosní laváže v tekutině prokázán úbytek mediátorů zánětu. Výtěr z nosní dutiny potvrdil redukci eozinofilů, pokles jejich počtu byl pozorován i v periferní krvi 2 a 6 týdnů po léčbě.

Blokáda receptoru pro leukotrien 1 vedla k signifikantnímu zmírnění eozinofilního zánětu spolu s redukcí dalších mediátorů (neurokinin A a substance P) v tekutině z nosní laváže u pacientů s nazálními polypy a astmatem s intolerancí aspirinu i bez ní.

(mzm)

Zdroj: Schaper C, Noga O, Koch B, Ewert R, et al. Anti-inflammatory properties of montelukast, a leukotriene receptor antagonist in patients with asthma and nasal polyposis. J Investig Allergol Clin Immunol 2011;21:51-58.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.

Sublinguální imunoterapie alergie na pyly trav je slibná

Sublinguální tablety proti alergii na pyly trav mají potenciál signifikantně snižovat příznaky alergické rinitidy, přičemž současné dávkování má minimální vedlejší nežádoucí účinky.

Kyselina listová může zvyšovat riziko rozvoje astmatu

Nedávná norská studie ukazuje, že existuje možná spojitost mezi vysokými hladinami kyseliny listové u těhotných žen a rozvojem astmatu u jejich dětí. Na druhou stranu vědci zdůrazňují, že by těhotné ženy měly v užívání kyseliny listové pokračovat tak, jak jim doporučí jejich lékař.Všechny novinky