Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Montelukast u předškolních dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.9.2012

Montelukast u předškolních dětí

Na konci června 2012 byl publikován aktuální přehled studií s montelukastem při léčbě předškolních děti s astmatem bronchiale. Ukázal, že tento antagonista receptorů pro leukotrien (LTRA) by mohl být alternativou podávání inhalačních kortikosteroidů v léčbě astmatu předškolních dětí, zejména při špatné snášenlivosti nebo špatné compliance dlouhodobé léčby inhalačními kortikosteroidy (ICS).

V dlouhodobé léčbě dospělých, dospívajících a školních dětí se již tradičně používá také montelukast, který blokuje receptory pro mediátory zánětu dýchacích cest u astmatu – leukotrieny. Je prokázáno, že montelukast zmírňuje zánět v dýchacích cestách a má i bronchoprotektivní účinek. Standardy doporučují klinické využití LTRA u dětí od 5 let.

Vzhledem k vysoké prevalenci astmatu u dětí předškolního věku je zajímavá poslední analýza výsledků léčby motelukastem u této skupiny astmatiků. Rozbor publikované literatury ukázal přínos montelukastu při krátkodobé léčbě dětí do 5 let s astmatem z hlediska zmírnění rezistence dýchacích cest, bronchiálního zánětu a hyperreaktivity, zlepšení plicních funkcí a skóre příznaků. Rovněž bylo prokázáno snížené využívání akutní lékařské péče a zkrácení školní absence. Studie s dlouhodobým podáváním montelukastu (3 měsíce až 1 rok) u astmatiků od 2 do 5 let ukázaly zvýšení počtu dní bez příznaků, snížení počtu exacerbací, užívání záchranné léčby i spotřeby ICS. Podle dvou randomizovaných kontrolovaných studií srovnávacích montelukast s ICS u předškolních dětí s astmatem je účinnost těchto léků srovnatelná z hlediska doby do první závažné exacerbace, doby do přidání dalšího antiastmatického léku, zmírnění astmatických příznaků a zlepšení skóre příznaků.

Vzhledem k tomu, že aktuální standardy doporučují podávání montelukastu v monoterapii nebo v kombinaci s ICS až u dětí od 5 let, zdůrazňují dosavadní důkazy o účinnosti tohoto léku u předškolních dětí potřebu dalšího výzkumu zaměřeného na tuto věkovou kategorii.

(zza)

Zdroj: Montella S. et al. Update on leukotriene receptor antagonists in preschool children wheezing disorders. Ital J Pediatr. 2012 Jun 26; 38 (1): 29.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bromotyrosin v moči − nový ukazatel kontroly astmatu u dětí

Snaha o co nejdokonalejší kontrolu astmatu u dětí stále ztroskotává na ne příliš spolehlivých diagnostických metodách (laboratorní a spirometrické testování). Vědci z Clevelandu se proto rozhodli ověřit potenciál urinárního bromotyrosinu v této indikaci.

Asociace tloušťky stěny dýchacích cest a bakteriální kolonizace sputa u pacientů s těžkým astmatem

Ve studii vědci vycházeli z hypotézy, že bakteriální kolonizace dolních dýchacích cest u těžkých astmatiků by mohla mít vliv na tloušťku stěny malých dýchacích cest.

Tíže astmatu u dětí je asociována s poruchami dýchání ve spánku

Ve studii, kterou provedl Ross a kolektiv, byla hodnocena korelace mezi obezitou, poruchami dýchání ve spánku (sleep-disordered breathing – SDB) a tíží astmatu ve sledované kohortě dětí vyšetřených na dětské klinice specializované na astma bronchiale.Všechny novinky