Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Montelukast u dětské obstrukční spánkové apnoe

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.1.2013

Montelukast u dětské obstrukční spánkové apnoe

Obstrukční spánková apnoe (OSA) představuje u dětí poměrně častý zdravotní problém (prevalence až 3 %) s řadou kardiovaskulárních komplikací a nepříznivým dopadem na rozvoj kognitivních funkcí. V současné době je léčba první volby chirurgická – adenotomie a tonzilektomie. Jelikož jedním z klinických korelátů OSA je systémový zánět, je jednou ze zvažovaných možností léčby u lehčích forem OSA použití antagonisty leukotrienových receptorů, montelukastu.

Prospektivní dvojitě zaslepená randomizovaná studie u dětí s OSA probíhala po dobu 12 týdnů, kdy byl účastníkům studie podáván montelukast (4 mg, resp. 5 mg denně per os u dětí mladších, resp. starších 6 let), nebo placebo. Před a po terapii byly vyhodnoceny polysomnografické parametry (index obstrukční apnoe), velikost nosní mandle a dotazník subjektivní percepce symptomů OSA.

Montelukast signifikantně zlepšil polysomnografické parametry, především samotný index obstrukční apnoe, u léčených jedinců došlo rovněž k podstatnému zmenšení radiograficky stanovované velikosti nosní mandle. V průběhu studie nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, navíc montelukast statisticky významně zmírnil subjektivně pociťované symptomy samotné apnoe a kvality spánku. Oproti tomu nedošlo u kontrolní skupiny k žádné změně sledovaných parametrů.

Tyto výsledky dle autorů studie podporují potenciál montelukastu coby alternativní neinvazivní terapie OSA u dětí s mírnou až středně závažnou formou této nemoci.

(onse)

Zdroj: Goldbart A. D., Greenberg-Dotan S., Tal A. Montelukast for Children With Obstructive Sleep Apnea: A Double-blind, Placebo-Controlled Study. Pediatrics. 2012 Sep; 130 (3): e575-80; doi: 10.1542/peds.2012-0310

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Resekce periferních submukózních nazálních nervových větví u závažné alergické rýmy

Submukózní resekce periferní inervace nosní sliznice (SRPN, tedy resekce periferních větví z rami nasales posteriores odstupujících z n. trigeminus) se podle výsledků krátkodobé studie jeví jako účinná a bezpečná terapeutická možnost u pacientů s alergickou rýmou, která je rezistentní na farmakoterapii.

BASALT – randomizovaná kontrolní studie (nejlepší dlouhodobá strategie přizpůsobení léčby astmatu)

Porovnání přínosu klinického vyšetření versus strategie založené na kontrole biomarkerů a na symptomech pro přizpůsobení dávkování inhalačních kortikosteroidů u dospělých s astmatem bronchiale.

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Stopové prvky hrají nezbytnou roli v normálním fungování imunitních a antioxidačních systémů. Právě porušení těchto systémů je hlavním patogenním jevem u atopické dermatitidy (AD).Všechny novinky