Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mometazon versus beklometazon: účinnost u pacientů s mírnou formou astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.3.2011

Mometazon versus beklometazon: účinnost u pacientů s mírnou formou astmatu

Astma a jeho léčba patří k velkým medicínským výzvám. Studie, kterou v časopise American Journal of Managed Care publikovali newyorští lékaři, hodnotila rozdíly v léčbě mírné formy astmatu při použití mometazonfuroátu a při použití beklometazondipropionátu. Rozdíly mezi oběma látkami nejsou jen ve složení, ale i ve způsobu aplikace. Mometazon se totiž podává v podobě práškového inhalátoru, beklometazon v podobě aerosolu. Lépe z tohoto souboje vyšel mometazon.

Studie probíhala po území celých Spojených států mezi lednem 2005 a červnem 2008. Účastnili se jí dvě skupiny pacientů trpících mírnou formou astmatu, kteří byli léčeni buď pomocí mometazonfuroátu, nebo beklometazondipropionátu. Do každé ze skupin lékaři vybrali celkem 1 273 pacientů ve věku 12 až 65 let. U nich zkoumali celkový zdravotní stav a případné komorbidity, podmínkou pro přijetí do studie však bylo, aby netrpěli jiným plicním onemocněním než astmatem.

Hodnocení probíhalo na základě vícerozměrné analýzy, přičemž byly hodnoceny jak dny bez exacerbací a jejich počet, tak i počet příhod, kdy musely být použity beta2-agonisté. Výsledky byly poměrně překvapivé. Pacienti léčení mometazonem dosahovali daleko lepších výsledků léčby než pacienti léčení beklometazonem. Měli totiž jak méně exacerbací, tak i méně často vyžadovali akutní medikaci v podobě rychle působících beta2-agonistů.

Proto lékaři k léčbě mírného astmatu doporučovali spíše mometazon. Kromě vyšší účinnosti a menšího procenta exacerbací pro něj hraje i další fakt. A sice že ho stačí aplikovat pouze jednou denně, zatímco beklometazon se musí aplikovat dvakrát. To může být podle lékařů rozhodující fakt, který může účinnost obou přípravků výrazně ovlivnit. Pacienti totiž obvykle preferují jednodušší aplikaci a mají tendenci v případě opakovaných aplikací některé z nich vynechávat.

(kam)

Zdroj: Friedman H. S. et al.: Mometasone furoate versus beclomethasone dipropionate: effectiveness in patients with mild asthma. Am J Manag Care. 2010 Jul 1; 16 (7): e151–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,4/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty.

Genetika astmatu: nová subpopulace lymfocytů

Geny ovlivňující patogenezi astmatu můžeme zkráceně rozdělit do dvou velkých kategorií. První skupina ovlivňuje zánětlivé procesy a druhá hraje klíčovou roli v remodelaci dýchacích cest.

Spojitost mezi suicidalitou a alergickou rhinitidou

Je známým faktem, že na jaře dochází k většímu počtu sebevražd než v ostatních ročních obdobích. Proč tomu tak je, není ovšem zcela objasněno. Bylo by tu jedno eventuální vysvětlení, a to sice možná spojitost s výskytem sezonní pylové alergie.Všechny novinky