Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mometason může zlepšit příznaky dysfagie a kvalitu života u pacientů s eozinofilní ezofagitidou: pilotní studie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.8.2011

Mometason může zlepšit příznaky dysfagie a kvalitu života u pacientů s eozinofilní ezofagitidou: pilotní studie

Léčba dospělých pacientů s eozinofilní ezofagitidou zůstává zatím i v současnosti velkou výzvou. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit dysfagii a ke zdraví vázanou kvalitu života (HRQL) těchto pacientů při využití platných stupnic a dotazníků, a to před léčbou a po léčbě mometason-furoátem.

Do studie byli zařazeni pacienti s nově diagnostikovanou eozinofilní ezofagitidou, kteří byli léčeni perorální formou mometason-furoátu v dávce 200 µg čtyřikrát denně. Před zahájením léčby a pak po dvou měsících terapie pacienti vyplňovali dotazníky hodnotící míru dysfagie podle Watsona (Watson Dysphagia Scale, WDS), kvalitu života (EORTC QLQ-OES18), poruchy příjmu stravy (eating scale, ES) či příznaky dušení (choking item, CI) a také dotazník Short Form-36 (SF-36).

Studii dokončilo celkem 31 pacientů, z toho 23 bylo mužů, přičemž průměrný věk byl 45 let s rozmezím 18-89 let. Průměrné skóre WDS, EORTC QLQ-OES18, ES, CI a také globálního zdraví a společenského fungování podle SF-36 bylo 21,3, 20,4, 35,0, 38,6, 71,1 a 82,3. Po dokončení terapie se tato skóre vylepšila na 8,9, 4,6, 17,8, 16,0, 76,1 a 91,9. S jedinou výjimkou orální kandidózy nebyly popsány žádné signifikantní vedlejší účinky.

Dysfagie a zhoršení kvality života neléčených pacientů s eozinofilní ezofagitidou se tedy signifikantně zlepšily po dvouměsíční léčbě mometason-furoátem. Ke zhodnocení kauzality je pak nicméně zapotřebí randomizovaná placebem kontrolovaná studie. Využívané stupnice a dotazníky jsou senzitivními nástroji vhodnými ke sledování příznaků u jedinců s eozinofilní ezofagitidou.

(pes)

Zdroj: Bergquist H, et al. Dysphagia and Quality of Life May Improve with Mometasone Treatment in Patients with Eosinophilic Esophagitis: A Pilot Study. Otolaryngol Head Neck Surg. Publikováno on-line 18. května 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genová exprese v nosní sliznici a krvi u pacientů s nosní polypózou

Nosní polypóza představuje jeden z širokého spektra klinických projevů chronické rinosinusitidy. Patogeneze tohoto onemocnění ještě není plně objasněna. Aspirinem indukované onemocnění dýchacích cest (ASRD) se často vyskytuje u pacientů s nosní polypózou.

Rozbor účinků loratadinu jako nesedativního antihistaminika na centrální nervovou soustavu

I když jsou podobně účinná co do blokády H-receptoru, přesto mohou být antihistaminika první a druhé generace odlišena s ohledem na své rozdílné účinky na centrální nervový systém (CNS). První generace antihistaminik prokazatelně způsobuje sedaci pacientů.

Alergie a kognitivní funkce – výsledky studie CLEAR

Již řadu let je alergická rhinitida (AR) považována za samostatnou nosologickou jednotku. Ačkoliv alergiky pochopitelně nejvíce obtěžují běžné příznaky AR (sekrece z nosu, svědění očí), nedávné výzkumy ukázaly, že vliv AR na životy těchto lidí je mnohem větší, než se předpokládalo.Všechny novinky