Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.11.2008

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Onemocnění průdušek provázené hvízdavým dechem je jednou z nejčastějších příčin nemocnosti u batolat a předškolních dětí. Náhlá dušnost při hvízdavé bronchitidě nebo vzplanutí astmatu je také jednou z nejčastějších příčin návštěvy pohotovosti nebo přijetí do nemocnice.

Přehledy z norského Oslo z poslední doby ukazují, že výskyt astmatu u desetiletých dětí dosahuje v místní populaci 20,2 %, což znamená více než dvojnásobný nárůst za posledních 10 let. Při takovém výskytu astmatu a značné četnosti hospitalizací pro astma je jasné, že prevence vzplanutí astmatu a jeho správná léčba může významně snížit nemocnost i přijetí do nemocnice. To má nejen ekonomické, ale především zdravotní dopady.

Norští lékaři z univerzitní nemocnice ve Stavangeru zkoumali okolnosti přijetí k hospitalizaci u dětí do čtrnácti let věku hospitalizovaných během let 2002–2003 pro akutní hvízdavou dušnost nebo astma. Univerzitní nemocnice je spádová pro oblast, ve které žije 62 000 dětí. Za sledované období bylo registrováno celkem 337 přijetí k hospitalizaci celkového počtu 288 dětí.

U pacientů byla analyzována předchozí akutní léčba, předchozí chronická léčba astmatu a rizikové faktory. Prvním léčebným zásahem u vzplanutí astmatu nebo při hvízdavé dušnosti by mělo být inhalační podání léků uvolňujících průdušky, takzvaných beta-2 agonistů. Tento zásah předcházel pouze 33 % hospitalizací. Pravidelná antiastmatická léčba inhalačními kortikoidy byla předepsána pouze u 43 % případů dětí přijímaných pro vzplanutí astmatu, a pouze 74 % astmatiků mělo doporučeno a předepsáno použít při zhoršení úlevovou léčbu beta-2 agonistou. Časté bylo kouření rodičů.

Z těchto zjištění jasně vyplývá, že prevence zhoršení astmatu nebo hvízdavé bronchitidy a hospitalizace pro tyto stavy je možná. Důsledné dodržování doporučených opatření by pravděpodobně zabránilo více než polovině přijetí. Při zaměření na věk se ukázalo, že většinou jsou k hospitalizaci přijímány děti ve věku do čtyř let. Při zlepšování preventivních opatření je tedy nutné se nejvíce zaměřit na tuto věkovou kategorii.

Situace u nás je velmi podobná, mnoho dětí má diagnózu astmatu stanovenu pozdě, a není proto léčeno nebo je léčeno špatně. Z uvedené studie můžeme tedy vyvodit poučení i pro nás.

(van)

Zdroj: Reindal L, a spol. J Asthma 2006;43:801–806.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost a bezpečnost kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou

Desloratadin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptoru. Účinně potlačuje kýchání, výtok z nosu a otok nosní sliznice u pacientů se sezonní alergickou rýmou. U kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem je předpokládáno posílení účinku na otok nosní sliznice, tedy zlepšení nosní průchodnosti.

Vztah alergie na pyl a ovoce v prvních letech života k alergickým onemocněním ve čtyřech letech

Vliv časné expozice alergenům na další vývoj alergie je stále diskutován a závěry nejsou jednoznačné.Studie z poslední doby ukazují, že vystavení velkému množství pylu břízy v období po narození zvyšuje riziko rozvoje přecitlivělosti na břízu a riziko rozvoje astmatu u předškoláků, kteří mají rodinnou zátěž alergie.

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Ekzém na rukou se vyskytuje u přibližně 5 % dospělých lidí s dvojnásobnou převahou žen. Většinou se jedná o chronické onemocnění, velmi často profesionální. Ideální léčbou je zjistit vyvolávající alergen a potom se mu vyhýbat. Bohužel to však vždy není možné. Dalších léčebných možností je celá řada. Nejčastěji to jsou na kůži podávané kortikoidy, ultrafialové B a A záření a chemoterapie.Všechny novinky