Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.2.2010

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Alergická rýma je globální zdravotní problém. Její výskyt se pohybuje od 9 do 42 % populace. Nejčastější je u dětí, trpí jí až 40 % adolescentů. Není to onemocnění smrtelné, ale má celou řadu komplikací, jako je chronický zánět dutin, porucha funkce Eustachovy trubice a z toho plynoucí onemocnění středního ucha, poruchy spánku, trvalé dýchání ústy a prokazatelný negativní vliv na astma.

Všechny zmíněné komplikace kladou značné nároky na zdravotní péči. Uvádí se, že celosvětové náklady na léčbu alergické rýmy a přidružených komplikací převyšují 5,3 bilionu dolarů za rok. Cílem léčby je zlepšení příznaků a kvality života pacientů. Kromě eliminace alergenů je možná léčba farmakologická a alergenová imunoterapie. Při úspěšné léčbě dojde k utlumení alergického zánětu a tím i k vymizení klinických projevů.

Brazilští lékaři srovnávali lokální změny v nosní laváži v tvorbě zánětlivých ukazatelů interleukinu IL-5 jako proalergického působku a interferonu gama jako protialergického působku. Materiál byl odebrán po léčbě topickým nazálním steroidem mometazonem, antileukotrienem montelukastem a antihistaminikem desloratadinem.

Celkem 24 dětí ve věku 6–12 let se středně závažnou nebo závažnou perzistující alergickou rýmou bylo rozděleno do 3 skupin. Každá z nich po dobu 4 týdnů dostávala jeden z uvedených léků na alergickou rýmu. Na konci léčebného období udávali všichni pacienti nebo jejich rodiče zlepšení příznaků.

Největší zlepšení bylo zaznamenáno u pacientů užívajících intranazální mometazon. Hodnoty interferonu gama před léčbou a po ní byly ve všech skupinách nezměněny. Hodnota IL-5 byla významně snížena po léčbě intranazálním mometazonem, ostatní léky tuto hodnotu nezměnily. Mometazon prokázal nejen nejlepší klinickou účinnost, ale také přímou účinnost na snížení proalergických cytokinů na nosní sliznici. Potvrdil tak úlohu intranazálních steroidů jako zlatého standardu léčby středně těžké a těžké perzistující alergické rýmy.

(van)

Zdroj: Segundo, G. R. S., et al.: Local cytokines and clinical symptoms in children with allergic rhinitis after different treatments. Biologics: Targets & Therapy, 2009: 3; 469–474.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2007 postihuje alergická rýma 16–40 % obyvatel, výskyt astmatu a atopického ekzému je 6–15 %. Příznaky alergické rýmy a konjunktivitidy, jako jsou svědění, slzení, kýchání či ucpaný nos, nejsou sice život ohrožující, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientů.

Profesní kontaktní alergie na lišejníky

V lišejnících žijí v symbióze řasy a houby. Je jich popsáno cca 19 000 druhů, z toho téměř desetina se nachází ve Skandinávii.

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Streptococcus pneumonie je celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění v rozvinutých i rozvojových zemích. Ročně na pneumokokovou infekci zemře na celém světě 1 milion dětí pod 5 let věku. Kromě invazivních pneumokokových onemocnění, jako jsou meningitida a sepse, je pneumokok také nejčastějším vyvolavatelem pneumonií a velice častým vyvolavatelem otitid.Všechny novinky