Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.6.2009

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.

V Latinské Americe trpí alergickou rýmou 25–30 % dětí. Venezuelští lékaři v otevřené multicentrické studii probíhající v 5 zemích, které se zúčastnilo 455 dětí ve věku 6–12 let se sezonní nebo celoroční alergickou rýmou, zkoumali účinek léčby desloratadinem v dávce 2,5 mg/den po dobu 6 týdnů. Celkem 30 % pacientů bylo současně léčeno kortikoidy (inhalačními, orálními, intranazálními) a 21,3 % trpělo současně astmatem.

Účinnost léčby byla vyjádřena zlepšením skóre celkových příznaků, které pacienti vyplňovali ve standardizovaném dotazníku, a také podle tíže nosních příznaků – nosní obstrukce, rýmy, svědění a kýchání. Při závěrečném vyšetření hodnotili příznaky také rodiče a lékaři.

Léčba desloratadinem vedla k výraznému snížení skóre celkových příznaků z průměrných 7,54 na 1,96 bodu. Také jednotlivé příznaky včetně nosní kongesce byly výrazně zlepšeny. Zlepšení obou typů příznaků bylo srovnatelné ve všech skupinách pacientů – léčených desloratadinem samotným nebo desloratadinem s kortikoidy podávanými celkově, případně inhalačně či intranazálně. Příznaky alergické rýmy byly hodnoceny jako lepší nebo o mnoho lepší také 94 % rodičů. Výskyt nežádoucích účinků byl nízký, došlo k němu pouze u 6 % pacientů a většinou to byly bolesti hlavy.

Závěrem studie je desloratadin hodnocen jako účinný a bezpečný lék k léčbě alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let.

Zdroj: World Allergy Organization Journal. 2 (4): 42–48, April 2009.

(van)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny.Všechny novinky