Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba desloratadinem zlepšuje kvalitu života pacientů s perzistující alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.11.2007

Léčba desloratadinem zlepšuje kvalitu života pacientů s perzistující alergickou rýmou

Alergická rýma je velmi časté onemocnění. V současné době se odhaduje, že jí v některých zemích trpí až 45 % populace. V zemích Evropské unie jí trpí přibližně 23 % obyvatel, v Malajsii 27 %. Dřívější klasifikace alergické rýmy byla založena na příznacích během pylové sezony a nebo po celý rok. Nová klasifikace podle WHO dělí alergickou rýmu na intermitentní, kdy jsou příznaky během týdne přítomny po dobu méně než 4 dní nebo méně než 4 týdny během jednoho roku, a perzistující, při níž jsou příznaky během jednoho týdne zjevné po dobu 4 a více dní a po dobu 4 a více po sobě jdoucích týdnů během jednoho roku.

K léčbě obou typů alergické rýmy jsou jako lék první volby doporučována nesedativní antihistaminika druhé generace. Jedním z jejich představitelů je také desloratadin. Je to nesedativní siný a selektivní blokátor H1 receptorů, který je určen k léčbě alergické rýmy a chronické idiopatické urtikarie. Vzhledem k tomu, že 60 % pacientů s alergickou rýmou má perzistentní formu, a léky tedy většina z nich bere dlouhodobě, je velice důležité znát terapeutický profil desloratadinu podávaného právě pro tuto diagnózu.

Autoři popisovaného sdělení hodnotili účinek desloratadinu v dávce 5 mg podávaného 1x denně pacientům s perzistující alergickou rýmou. Sledovali zlepšení příznaků a kvality života (spánku a denních aktivit), a také bezpečnost léčby a vedlejší účinky. Studie se zúčastnilo 209 pacientů starších dvanácti let s perzistující alergickou rýmou, kteří měli alespoň tři z následujících příznaků: rýma, svědění nosu, svědění očí, ucpaný nos, slzení nebo pálení očí. Po úvodním vyšetření byli pacienti léčeni 5 mg desloratadinu 1x denně po dobu 30 dnů, poté byli znovu vyšetřeni. Během obou vyšetření pacienti hodnotili čtyřstupňovou škálou nosní, oční, kožní a astmatické příznaky a souhrnně celkovou kvalitu života, narušení spánku a denních aktivit.

Desloratadin významně zlepšil nosní i oční příznaky, zmírnil svědění a zlepšil hvízdavé dýchání a pocity dušnosti. Před léčbou mělo 62 % pacientů nemocí narušené denní aktivity, po léčbě se jejich počet snížil na 28 %. Ze 47 % pacientů s narušením spánku počet po léčbě poklesl na 21 %. Až 52 % pacientů udávalo rychlejší nástup účinku desloratadinu v porovnání s jejich předchozí léčbou. Celkem 67 % pacientů hodnotilo účinnost léčby desloratadinem jako dobrou nebo výbornou a 86 % udávalo výbornou snášenlivost léku. Pouze u osmnácti pacientů se projevily mírné vedlejší účinky – sucho v ústech a nevolnost.

Výsledky studie ukazují, že léčba desloratadinem v dávkování 5 mg 1x denně významně zlepšuje kvalitu života pacientů s perzistující alergickou rýmou a významně snižuje závažnost příznaků onemocnění.

(van)

Zdroj: Kaulsay R, a spol. Poster na EAACI kongresu 2007, Goteborg

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Význam stanovení specifického IgE v séru pro diagnozu okamžité přecitlivělosti na betalaktamová antibiotika

Alergické reakce na betalaktamová antibiotika patří k nejčastějším polékovým alergickým reakcím. Mohou pacienta ohrozit i na životě, a proto je nutno diagnózu přesně určit.

Účinek protiroztočových opatření na projevy atopického ekzému u dětí

Atopický ekzém patří k nejčastějším chronickým kožním onemocněním u dětí a postihuje 10 % z nich. Určitou roli při jeho rozvoji hrají dědičné vlohy a vlivy zevního prostředí.

Zhoršuje potravinová alergie projevy atopického ekzému?

Mnozí pacienti trpí současně potravinovou alergií a atopickým ekzémem. Kromě typických okamžitých reakci po požití dané potraviny u nich může docházet i ke zhoršování ekzému.Všechny novinky