Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kyselina listová může zvyšovat riziko rozvoje astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.6.2011

Kyselina listová může zvyšovat riziko rozvoje astmatu

Nedávná norská studie ukazuje, že existuje možná spojitost mezi vysokými hladinami kyseliny listové u těhotných žen a rozvojem astmatu u jejich dětí. Na druhou stranu vědci zdůrazňují, že by těhotné ženy měly v užívání kyseliny listové pokračovat tak, jak jim doporučí jejich lékař. V Norsku nicméně kyselinu listovou užívají prakticky všechny ženy plánující těhotenství, a to už v jeho časných stadiích, aby byl zabezpečen normální fetální vývoj a snížilo se riziko výskytu defektů neurální trubice (např. spina bifida) u novorozenců. Popisovaná studie upozorňuje, že účinky kyseliny listové však nemusí být až tak pozitivní, jak se uvažovalo.

Jedná se o první studii, která tuto spojitost vyšetřuje. Lékaři v ní srovnávali hladiny kyseliny listové v séru u téměř 2 000 těhotných žen s incidencí astmatu jejich dětí ve věku tří let. Výsledky ukazují, že čím vyšší jsou hladiny kyseliny listové u těchto žen, tím vyšší je riziko rozvoje astmatu u dětí.

Lékaři také hodnotili další faktory, jako vzdělání matek, BMI, kouření během gravidity a to, zda matky samy trpí astmatem. Všechny tyto, ale i mnohé jiné faktory mohou mít na rozvoj astmatu u dětí vliv, a je tudíž předčasné s jistotou zmiňovat kauzální spojitost právě mezi kyselinou listovou a astmatem.

V další fázi je v plánu osvětlit mechanismus stojící za pravděpodobnou spojitostí mezi astmatem a kyselinou listovou. Studie na myších prováděné ve Spojených státech přivedly vědce na myšlenku, že kyselina listová může vést k epigenetickým změnám a tím ovlivnit to, jak fungují naše geny.

Kyselina listová obsahuje malé uhlíkové jednotky zvané methylové skupiny. Přenos těchto methylových skupin na DNA kyseliny listové může pomoci regulovat aktivitu DNA. A to pak ve výsledku umožní některé geny „vypnout“ nebo "zapnout".

(pes)

Zdroj: The Research Council of Norway. „Folic acid may increase the risk of asthma, study suggests.“ ScienceDaily, 10 Feb. 2011. Web. 17 Apr. 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin inhibuje aktivaci mastocytů a uvolnění histaminu

Většina příznaků alergických onemocnění je způsobena aktivací mastocytů a následným uvolněním mediátorů, zejména histaminu.

Astma, rýma a noční dušnost

Astma s mnohočetnými příznaky ("multi-symptom asthma"), kdy má astmatik na zavedené léčbě ataky dušnosti a opakovaného sípotu a k tomu alespoň jednu další obtíž spojenou s dýcháním, je podle výzkumů švédských lékařů daleko častěji spojeno s nosní obstrukcí a rýmou než astma s chudou symptomatologií.

Druhotný účinek mometazonu a desloratadinu na přežívání eozinofilů a sekreci cytokinů z epiteliálních buněk

Ačkoliv antihistaminika a topické kortikosteroidy jsou v kombinaci využívány k léčbě alergické rinitidy, jejich druhotný účinek nebyl dosud demonstrován.Všechny novinky