Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.3.2009

Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

Kruhy a váčky pod očima jsou způsobeny hromaděním krve nebo dalších tekutin v podočnicovém prostoru. U dětí jsou nejčastěji způsobeny nasální kongescí, záněty oční spojivky, úrazem čela a nosu, operačními výkony v obličeji nebo tumory.

Děti s alergickou rýmou mívají dolní víčka zabarvená modrošedě až purpurově. V anglosaské literatuře je používán výraz „allergic shiners“ (alergické monokly). Jejich podkladem je venostáza při nazální kongesci. Podle Dukova popisu z r. 1930 se monokly objeví nejdříve po 1 roce trvání rýmy. Jsou považovány za důležitý příznak chronické alergické rýmy.

Autoři z Tchaj-wanu provedli počítačové hodnocení digitálních fotografií dětí s alergickou rýmou. Cílem bylo přesně stanovit význam a měnivost monoklů ve vztahu k závažnosti rýmy. Bylo vyšetřeno celkem 249 dětí ve věku 6–12 let, v souboru bylo 126 dětí s alergickou rýmou a 123 zdravých kontrol. Alergická rýma byla potvrzena průkazem zvýšeného celkového a specifického IgE.

Děti byly opakovaně vyšetřeny na Národní univerzitní klinice v Tchaj-wanu, celkem 4× s měsíčními intervaly. Vždy byl digitálním fotoaparátem proveden snímek obličeje a účastníci vyplnili dotazník týkající se příznaků a kvality života s alergickou rýmou. Počítačem byla hodnocena velikost a tmavost monoklů. Výsledky byly statisticky zpracovány.

Monokly byly větší a tmavší u alergiků. Tmavost korelovala s délkou trvání rýmy a se závažností jejích příznaků. Monokly byly tmavší také u pacientů se závažnějšími očními příznaky. Velikost monoklů s příznaky nekorelovala lineárně. Autoři tak objektivním a reprodukovatelným kvantitativním hodnocením potvrdili empirické pozorování. Alergické monokly tmavnou a zvětšují se úměrně trvání a závažnosti příznaků alergické rýmy a zánětu spojivek.

(van)

Zdroj: Chen, CH-H a spol., J Allerg Clin Immunol, 2009, 123, 665–71.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porod císařským řezem je spojen s alergickou rýmou a atopií u takto porozených dětí

Porod císařským řezem v anamnéze dětí, jejichž rodiče mají astma či alergii, je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje alergické rýmy a atopie. Pro astma tato závislost ovšem neplatí. Vyplývá to z práce publikované v srpnovém vydání odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

Pomahačské (helper) T-lymfocyty (Th) hrají důležitou roli při rozvoji jak autoimunitních onemocnění, jakým je inzulindependentní diabetes mellitus 1. typu u dětí, tak atopických onemocnění.

Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny.Všechny novinky