Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kvalita života pacientů s přetrvávající alergickou rýmou léčených desloratadinem v monoterapii nebo kombinací desloratadinu a montelukastu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.8.2015

Kvalita života pacientů s přetrvávající alergickou rýmou léčených desloratadinem v monoterapii nebo kombinací desloratadinu a montelukastu

Studie porovnávala efekt desloratadinu oproti kombinaci desloratadin + montelukast a jejich vliv na kvalitu života pacientů s perzistentní alergickou rinitidou.

Alergická rinitida je nejčastějším alergickým onemocněním. Odhaduje se, že jí trpí asi 20 procent světové populace. Perzistentní alergická rinitida je charakterizována jako chronický alergický zánět horních cest dýchacích přetrvávající v důsledku kontaktu s alergeny zevního prostředí. Ačkoli symptomy celoroční alergické rýmy (zahrnující kongesci nosní sliznice, výtok z nosu a svědění) nejsou život ohrožující, potřeba pacienta dýchat ústy může mít za následek poruchy spánku, noční probouzení, chrápání, denní ospalost, zhoršenou náladu, potíže s koncentrací a sníženou produktivitu ve škole a v práci.

Management alergické rýmy zahrnuje jednak opatření týkající se kontroly alergenů v prostředí, jednak farmakoterapii. Optimální farmakoterapie by neměla jen odstraňovat symptomy, ale i zlepšovat kvalitu života pacientů s tímto onemocněním.

Do studie bylo zařazeno 50 pacientů (28 žen a 12 mužů, průměrného věku 29,8 roku) s minimálně dvouletou anamnézou perzistentní alergické rýmy, pozitivním kožním testem na celoroční alergeny a rinoskopickým nálezem svědčícím pro alergickou rinitidu. Pacienti byli v období květen 2010 až září 2010 evidováni na ORL oddělení nemocnice v Istanbulu. Šestitýdenní randomizovaná dvojitě zaslepená zkřížená studie porovnávala efekt studijní léčby na kvalitu života u dvou skupin pacientů: první skupina dostávala 5 mg desloratadinu, druhá skupina kombinaci 5 mg desloratadinu + 10 mg montelukastu. Kvalita života respondentů byla hodnocena před započetím studie a po jejím skončení pomocí dotazníku RQLQ (Allergic Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire) a škály NSS (Nighttime Symptom Scores).

Výsledky ukázaly, že kombinační léčba desloratadin + montelukast má větší efekt na kvalitu života pacientů, zejména na zlepšení nočních symptomů, než monoterapie desloratadinem. Ve skupině léčené samotným desloratadinem byla skóre vyhodnocená pomocí dotazníku RQLQ před terapií a po ní 3,17 a 2,43, ve skupině léčené kombinací desloratadinu a montelukastu byla skóre 2,94 a 1,73. Kombinační léčba je tedy účinnější než samotný desloratadin a její podání by mělo být zváženo u pacientů, kteří mají v důsledku perzistentní alergické rinitidy zhoršenou kvalitu života a zejména noční symptomy.

(ask)

Zdroj: Erdogan B. A. et al. Quality of life in patients with persistent allergic rhinitis treated with desloratadine monotherapy or desloratadine plus montelucast combination. Kulak Burum Bogas Ihtis Derg 2014; 24 (4): 217–224

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost desloratadinu u alergické rinitidy

Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy. Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy.

Levocetirizin nemá významné sedativní účinky

Jak ukázala dvojitě zaslepená kontrolovaná zkřížená studie, antagonista H1-histaminových receptorů, levocetirizin, nevykazuje významnou vazbu na H1-histaminové receptory v mozku, a proto nevede k výrazné sedaci.

Levocetirizin a rupatadin v léčbě chronické idiopatické kopřivky

Levocetirizin je hojně předepisován v léčbě chronické idiopatické kopřivky. O rupatadinu, novějším antihistaminiku, toho zatím v této indikaci mnoho nevíme. Podívejme se proto na jejich vzájemné srovnání.Všechny novinky