Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Korelace klinického stadia alergické rýmy s výsledkem nosní cytologie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.11.2011

Korelace klinického stadia alergické rýmy s výsledkem nosní cytologie

Italská studie prokázala, že klinická závažnost alergické rýmy podle klasifikace ARIA koreluje s cytologickým nálezem. Při volbě doporučené terapie je tedy možné vycházet z výsledku nazálního cytologického vyšetření, které lze v praxi provádět velmi snadno.

Oficiální terapeutická doporučení iniciativy ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) jsou založena na klasifikaci alergické rýmy (AR) podle její klinické závažnosti a délky trvání. Pro lékaře je ale obtížné z této klasifikace vycházet, protože při stanovení závažnosti AR se mnohem více spoléhají na histopatologický nález.

Odborníci z Milána se proto pokusili ověřit, zda výsledek nazální cytologie odpovídá klinické závažnosti AR podle klasifikace ARIA. U 64 pacientů s AR vyvolanou pyly trav určili závažnost choroby podle klasifikace ARIA a provedli nosní cytologii. Cytologické vzorky byly odebrány pomocí kyrety Rhino-probe a po barvení vyšetřeny pod optickým mikroskopem.

Podle ARIA byli pacienti klinicky klasifikováni do kategorií s mírnou intermitentní AR (34,4 %), se středně závažnou až závažnou intermitentní AR (32,8 %), s mírnou perzistentní AR (15,6 %) a středně závažnou až závažnou perzistentní AR (17,2 %). U pacientů se středně závažnou až závažnou AR bylo v cytologickém obraze zjištěno statisticky významně vyšší zastoupení mastocytů a lymfocytů/plazmocytů než u pacientů s mírnou AR.

Výsledky prokázaly, že klasifikace závažnosti AR dle ARIA koreluje s vyšším výskytem mastocytů a lymfocytů nebo plazmocytů v cytologickém vzorku z nosní sliznice. Vzhledem ke snadnému provedení nosní cytologie je možné tuto metodu využívat i v běžné primární péči při volbě indikované farmakoterapie, jako jsou intranazální kortikosteroidy nebo subkutánní a sublinguální alergenová imunoterapie.

(zza)

Zdroj: Gelardi M., Incorvaia C., Fiorella M. L. et al. The Clinical Stage Of Allergic Rhinitis Is Correlated To Inflammation As Detected By Nasal Cytology. Inflamm Allergy Drug Targets. 2011 Nov 1. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin a jeho vliv na nosní a jiné typy alergických projevů: observační studie

Alergická rhinitida, astma a atopický ekzém se vyskytují u 6–16 % populace. Pro léčbu symptomů alergických onemocnění se ukázala jako velmi účinná antihistaminika druhé generace.

Problematika diagnostiky systémové vaskulitidy u pacientů po implantaci titanových implantátů do oblasti páteře

Systémová vaskulitida patří mezi multifaktoriální onemocnění se širokým spektrem klinických projevů od relativně mírných až po život ohrožující.

Vliv nazální aplikace mometason-furoátu na nosní a nazofaryngeální flóru

Mometason-furoát patří mezi běžně užívané topické kortikosteroidy. Ve formě nosních sprejů je používán zejména k léčbě pacientů s alergickou rhinitidou. Vliv této účinné látky na kolonizaci sliznic bakteriemi, které mohou v důsledku suprese lokální imunity způsobit superinfekci, ale dosud nebyl popsán.Všechny novinky