Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kopřivka a infekce

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.9.2010

Kopřivka a infekce

K projevům kopřivky na kůži patří zarudlé edematózní svědivé kožní eflorescence velikosti od drobných pupínků až po plošné několikacentimetrové projevy. Jejich lokalizace se může rychle měnit, mizí a znovu se objevují. Mohou svědit, pálit, brnět a tyto problémy bývají nejčastější v noci.

Pacienti si postiženou oblast většinou třou, rozškrábání není časté. Kromě toho se mohou objevovat i bledé otoky v různých oblastech kůže a obdobné projevy mohou být i na sliznicích. Podstatou těchto projevů je uvolňování histaminu z žírných buněk a bazofilů v podkoží.

Mechanizmus spouštějící uvolnění histaminu však není vždy jasný. Někdy je to na podkladě alergické reakce IgE typu, někdy se tvoří autoprotilátky proti IgE receptoru nebo je reakce závislá na tvorbě leukotrienů nebo jsou mechanizmy jiné. U akutních i chronických kopřivek bývá také často vyvolávajícím činitelem infekce.

Kopřivky dělíme na spontánní, fyzikální a speciální. Podle trvání na akutní a chronické, které trvají déle než 6 týdnů. Infekčními agens, která mohou vyvolat kopřivku, jsou viry, bakterie, plísně i parazité. Mezi nejčastější bakterie, které lze dát s kopřivkou do souvislosti, patří H. pylori, streptokoky, stafylokoky, yersinie a mykoplazmata, mezi viry patří ke spouštěčům HIV, virus influenzy, adenoviry, enteroviry, rotaviry, RSV, viry hepatitidy, herpetické viry, parvovirus a norovirus. Nejčastějšími parazitárními původci kopřivky jsou blastocyty, guardie, toxocary, trichomonády, plazmodia a kmeny anisakis a strongyloides.

Mezi onemocnění, která jsou nejčastějšími spouštěči kopřivkových reakcí, lze řadit rinofaryngitidy, tonsilitidy, sinusitidy, zubní infekce a močové infekce. Při chronické kopřivce pátráme tedy podle nejpravděpodobnější anamnézy po těchto jednotlivých agens a snažíme se infekci cíleně eradikovat antibiotickou léčbou.

Současně podáváme antihistaminika, která jsou v této indikaci podávána v dávkách dvou- až čtyřnásobných než při léčbě polinózy. Imunosupresivní celková léčba by měla být nasazována až po pečlivém vyšetření a přeléčení všech možných infekčních fokusů.

(van)

Zdroj: Allergy, Asthma & Clinical Immunology 2009, 5: 10; doi: 10.1186/1710-1492-5-10.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinná inhalační technika kortikoidů u kojenců a malých dětí

Astma v kojeneckém a předškolním věku je obtížně rozpoznatelné od prostých hvízdavých bronchitid při virových infekcích. V některých případech je nutné vyčkat se stanovením diagnózy několik let. Léčba takových stavů se ale řídí podle závažnosti a četnosti obtíží bez ohledu na to, zda již je diagnóza upřesněna, či nikoliv.

Léčba astmatu v kojeneckém, batolecím a předškolním věku

Prvním předpokladem správné léčby je správná diagnóza. Kojenci a děti v předškolním věku mají velmi často některé příznaky astmatu, ale o astma se jednat ještě nemusí.

Observační studie porovnávající účinnost intranazálního mometazonfuroátu s orálním antihistaminikem při léčbě rýmy a astmatu

Neléčená alergická rýma znesnadňuje léčbu astmatu. Pacienti trpící současně rýmou a astmatem jsou častěji hospitalizováni a častěji vyžadují urgentní lékařské ošetření pro astma než pacienti, kteří trpí pouze samotným astmatem. TVšechny novinky