Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 9.10.2011

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Kontaktní alergie je běžná porucha. Odhaduje se, že asi 20 % populace obecně je alergických na jednu nebo více látek, které tvoří základ evropského "patch test" panelu.

Výsledky studií již v minulosti naznačily, že mezi zhoubnými nádorovými onemocněními a alergiemi existuje určitý vztah. Jak se později ukázalo, tato spojitost má ve většině případů inverzní charakter, což podporuje teorii, že alergici mají zesílený protinádorový imunitní dozor.

Vztah mezi zhoubným nádorovým onemocněním a alergií I. typu byl popsán v řadě studií, ale pouze málo prací se zaměřilo na souvislost mezi rakovinou a alergií IV. typu (kontaktní alergií).

Výzkum dánského týmu byl realizován propojením záznamů dvou různých databází: registru pacientů trpících dermatitidou, kteří byli testováni na kontaktní alergie, a celostátního registru pacientů s nádorovým onemocněním (the Danish Cancer Register). Výsledné vztahy byly hodnoceny pomocí logistické regresní analýzy.

U obou pohlaví byl objeven inverzní vztah mezi kontaktní alergií a nemelanomovým karcinomem kůže a karcinomem prsu. Inverzní trend pro zhoubné nádory mozku byl zjištěn u žen trpících kontaktní alergií. Dále byl popsán naopak pozitivní vztah mezi kontaktní alergií a karcinomem močového měchýře.

Existence inverzního vztahu mezi zhoubným nádorovým onemocněním a alergií podporuje hypotézu „imunitního dozoru“ neboli immunosurveillance. To znamená, že alergici mají v důsledku aktivovaného imunitního systému menší pravděpodobnost, že onemocní zhoubným nádorovým onemocněním. Pozitivní souvislost s karcinomem močového měchýře by mohla být způsobena hromaděním chemických metabolitů v močovém měchýři.

Tato studie je průzkumná, pro vyvození konkrétních závěrů bude třeba provést na tomto poli další výzkum.

(mzm)

zdroj: Engkilde K, Thyssen JP, Menné T, Johansen J. Association between cancer and contact allergy: a linkage study. BMJ Open Jul 11 2011; doi:10.1136/bmjopen-2011-000084

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je vyšší prevalence nedostatku vitaminu D rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu a alergie?

Řada studií naznačuje spojitost mezi nedostatkem vitaminu D a rozvojem astmatu a alergických onemocnění. Nedávno publikovaná analytická studie případů a kontrol si kladla několik cílů. A to posouzení míry asociace mezi vitaminem D a astmatickým onemocněním u dětí, dále zjištění rozdílů hladiny vitaminu D u dětí s astmatem ve srovnání s kontrolní skupinou a nakonec vyšetření markerů atopie ve vztahu k zásobení organismu vitaminem D.

Raritní koincidence psoriázy a atopické dermatitidy

Atopický ekzém i psoriáza patří mezi častá kožní onemocnění, jejich současný výskyt je však velmi neobvyklý. Dermatologové z mnichovské univerzitní nemocnice v nedávno zveřejněném odborném sdělení popsali tři takové případy.

Efekt prenatální expozice domácím zvířatům na hladiny IgE v raném dětství

Přítomnost zvířat v domácnosti v prenatálním období a během časného dětství je spojena s nižší prevalencí alergické senzibilizace a celkovou koncentrací IgE protilátek v pozdějším věku.Všechny novinky