Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.11.2008

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Souvislost myšího alergenu v domácím prostředí s rozvojem hvízdání, astmatu a alergie v dětství není zatím dobře prozkoumána. Výskyt astmatu v průmyslově vyspělých zemích včetně USA v poslední době stoupá. Více než 80 % dětských astmatiků je alergických na jeden nebo více inhalačních alergenů.

Mnoho studií již zkoumalo vliv alergenů roztočů, domácích mazlíčků nebo švábů na rozvoj hvízdaní, astmatu nebo alergie v dětství. O vlivu myšího alergenu na rozvoj alergií není zatím známo téměř nic. V poslední době ale bylo prokázáno, že děti s astmatem jsou myšímu alergenu vystavovány velice často, a to jak v městských, tak ve venkovských oblastech. Cílem studie amerických autorů bylo prozkoumat vliv myšího alergenu na rozvoj hvízdání, alergie a astmatu v prvních sedmi letech života.

Studie se zúčastnilo 498 dětí ve věku od narození do sedmi let, jejichž rodiče trpěli astmatem nebo alergií. Rodiče pravidelně odpovídali na dotazy týkající se kontaktu s myším alergenem v domácnosti. Současně bylo množství tohoto alergenu vyšetřováno v prachu z domácností v době, kdy dítě bylo 2 až 3 měsíce staré.

Rodiči udávaný výskyt myší v domácnosti během 1. roku života dítěte byl rizikovým faktorem pro přechodné hvízdání v časném věku. Současný výskyt myšího alergenu byl rizikem pro současné hvízdání, avšak časná expozice myšímu alergenu nebyla rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu, ekzému nebo alergické rýmy ve věku 7 let. Znamenala ale vyšší riziko pro senzibilizaci na více než 1 alergen ve školním věku.

Výsledkem studie bylo tedy zjištění, že u dětí rodičů s astmatem nebo alergií zvyšuje kontakt s myším alergenem riziko hvízdání během prvních sedmi let života. Časná expozice myšímu alergenu je spjata s časným hvízdáním a s alergickou senzibilizací později v životě.

(van)

Zdroj: Phipatanakul W, a spol. Allergy 2008;63:1512–1518.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunity a onemocnění dýchacích cest

Tabákový kouř patří k běžnému toxickému znečištění životního prostředí, kterému je sice v našich silách zabránit, ale přesto je mu řada dětí vystavena již před narozením. Jeho negativní vliv na vývoj plic a následné opakované hvízdavé bronchitidy byl již mnohokrát doložen. Podle posledních studií se také ukazuje, že tabákový kouř negativně ovlivňuje časný vývoj imunity.

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Onemocnění průdušek provázené hvízdavým dechem je jednou z nejčastějších příčin nemocnosti u batolat a předškolních dětí. Náhlá dušnost při hvízdavé bronchitidě nebo vzplanutí astmatu je také jednou z nejčastějších příčin návštěvy pohotovosti nebo přijetí do nemocnice.

Účinnost a bezpečnost kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou

Desloratadin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptoru. Účinně potlačuje kýchání, výtok z nosu a otok nosní sliznice u pacientů se sezonní alergickou rýmou. U kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem je předpokládáno posílení účinku na otok nosní sliznice, tedy zlepšení nosní průchodnosti.Všechny novinky