Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Koncentrace proteinu Clara cell v séru a nosní laváži u dětí s alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.10.2012

Koncentrace proteinu Clara cell v séru a nosní laváži u dětí s alergickou rýmou

Nedávno provedená studie případů a kontrol ukázala snížení bílkoviny tvořené Clarovými buňkami, nazvané Clara cell (secretory) protein nebo 16-kDa protein (CCSP nebo CC16) v séru dětí s alergickou rýmou, nikoliv v nosní laváži.

CCSP je bílkovina nalezená v epitelu dýchacích cest. Poprvé byla její syntéza zjištěna v Clarových buňkách terminálních bronchiolů. Pravděpodobně moduluje lokální zánětlivou reakci v dýchacích cestách. Její sekrece klesá při poškození epitelu dýchacích cest (např. při akutním plicním zánětu, při expozici azbestu, po operaci srdce s mimotělním oběhem).

Cílem této studie bylo zhodnotit možnost využití CCSP jako markeru alergické rýmy v séru a nosní laváži u dětí. Zařazeno bylo 15 dětí s alergickou rýmou (10 chlapců, průměrný věk 9,47 ± 2,75 roku) a 15 zdravých dobrovolníků (6 chlapců, průměrný věk 8,63 ± 2,28 roku). Nejčastějšími příznaky alergické rýmy byly rhinorea a nosní obstrukce (100 %), svědění (93,3 %) a kýchání (73,3 %).

Výsledky ukázaly statisticky významně nižší hodnoty CCSP v séru u dětí s alergickou rýmou (průměrná hodnota 2,03 ± 0,59 μg/l) než u kontrol (p ≤ 0,0001). Hladina CCSP v séru byla spolehlivým prediktorem přítomnosti alergické rýmy při hraniční hodnotě 3,75 μg/l se senzitivitou 100 %, specificitou 80 % a diagnostickou přesností 90 %. Koncentrace CCSP v tekutině z nosní laváže nebyla v této studii spolehlivým prediktorem alergické rýmy (průměrná hodnota 12,73 ± 8,25 μg/l).

Tato malá studie ukázala, že koncentrace CCSP v séru by mohla být novým senzitivním periferním markerem poškození dýchacích cest. Na rozdíl od koncentrace CCSP v nosní laváži je sérová hladina CCSP prediktorem alergické rýmy u dětí.

(zza)

Zdroj: Deraz T. E. et al. Serum and nasal lavage fluid Clara cell protein decreases in children with allergic rhinitis. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2012 Sep; 76 (9): 1241–4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Souvislost mezi alergickou rýmou a pozdějším rozvojem depresivní poruchy

Populační kohortová studie případů a kontrol provedená na Tchaj-wanu ukázala souvislost mezi přítomností alergické rýmy v časné adolescenci a rozvojem depresivní poruchy v následujících 10 až 14 letech.

Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

Srovnávací studie se 63 pacienty ukázala, že bronchiální hyperreaktivita je u osob se sezónní alergickou rýmou spojena se zvýšenou hladinou interleukinu 18 (IL-18) v období přirozené expozice travním pylům.

Montelukast u předškolních dětí

Na konci června 2012 byl publikován aktuální přehled studií s montelukastem při léčbě předškolních děti s astmatem bronchiale.Všechny novinky