Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Komplikace alergické rhinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.1.2013

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy:

  • Alergická konjunktivitida
  • Chronická sinusitida
  • Záněty středouší
  • Nosní polypy
  • Atopický ekzém
  • Bronchiální astma

Nejzávažnějším onemocněním sdruženým s alergickou rhinitidou je bronchiální astma. Alergická rýma je silným rizikovým faktorem pro rozvoj bronchiálního astmatu. Především to platí pro alergickou rýmu neléčenou nebo léčenou nedostatečně. Mezi alergickou rhinitidou a bronchiálním astmatem existuje úzký vztah a zhoršení alergické rýmy je obvykle spjato se zhoršením astmatu. Prevencí rozvoje bronchiálního astmatu v souvislosti s alergickou rýmou je adekvátní léčba a snaha o minimalizaci pacientovy expozice alergenu.

Alergická konjunktivitida je velmi často spojena s alergickou rhinitidou na podkladě pylové alergie. U jiných druhů alergií (roztoči, plísně) není současný výskyt těchto dvou onemocnění zdaleka tak častý. Alergickou konjunktivitidu léčíme topickými a perorálními antihistaminiky, u některých pacientů pomáhá preventivní stabilizace žírných buněk (kromony).

Nosní polypy se mohou vyskytnout spolu s alergickou rhinitidou, nejedná se však o typický obraz. Také u nosních polypů nacházíme zánětlivě změněnou tkáň a eosinofilii i v případě, že se nejedná o alergickou etiologii.

Zdroj: www.bez-alergie.cz/komplikace-ar

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Resekce periferních submukózních nazálních nervových větví u závažné alergické rýmy

Submukózní resekce periferní inervace nosní sliznice (SRPN, tedy resekce periferních větví z rami nasales posteriores odstupujících z n. trigeminus) se podle výsledků krátkodobé studie jeví jako účinná a bezpečná terapeutická možnost u pacientů s alergickou rýmou, která je rezistentní na farmakoterapii.

BASALT – randomizovaná kontrolní studie (nejlepší dlouhodobá strategie přizpůsobení léčby astmatu)

Porovnání přínosu klinického vyšetření versus strategie založené na kontrole biomarkerů a na symptomech pro přizpůsobení dávkování inhalačních kortikosteroidů u dospělých s astmatem bronchiale.

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Stopové prvky hrají nezbytnou roli v normálním fungování imunitních a antioxidačních systémů. Právě porušení těchto systémů je hlavním patogenním jevem u atopické dermatitidy (AD).Všechny novinky