Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klinické užívání cetirizinu v léčbě alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.10.2015

Klinické užívání cetirizinu v léčbě alergické rýmy

Alergická rinitida je časté chronické respirační onemocnění charakterizované převážně nosními a očními symptomy (kýchání, vodnatý výtok z nosu, zduření nosní sliznice, svědění nosu a očí, slzení, zarudnutí očí). Uvedené příznaky nejsou život ohrožující, ale významně snižují jeho kvalitu. K léčbě alergické rinitidy a konjunktivitidy se v současnosti doporučují jako lék 1. volby orální antihistaminika 2. generace (SGAH) a intranazální steroidy, které zmírňují průběh tohoto onemocnění.

Cetirizin

Cetirizin patří mezi první antihistaminika ze skupiny SGAH, která selektivně inhibují H1 receptor, aniž by docházelo k útlumu centrálního nervového systému. Jedná se o nejstudovanější lék v této indikaci a jedno z nejúčinnějších dostupných antihistaminik. Cetirizin je celosvětově předepisován pacientům s alergickou rinitidou a ukazuje se, že je nejen vysoce účinný, ale také dobře tolerovaný jak dětskými, tak adolescentními a dospělými pacienty.

Cíl studie

Kolektiv autorů z oddělení otolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Tongren nemocnice v Pekingu se rozhodl prozkoumat dostupná data o klinickém užívání cetirizinu za 25 let jeho existence a porovnat tyto údaje s výsledky ostatních SGAH uplatňujících se v léčbě alergické rinitidy.

Metodika a výsledky

Data byla získána z databáze PubMed a dalších významných zdrojů publikovaných v angličtině. Na základě srovnání těchto dat autoři dospěli k závěru, že cetirizin má oproti ostatním antihistaminikům 2. generace všeobecně příznivější farmakologický profil, je lépe tolerován a je minimálně stejně nebo více účinný v potlačení nosních a očních symptomů, čímž zlepšuje kvalitu života pacientů s alergickou rinitidou. Navíc se ukázalo, že většina klinických studií zkoumajících efekt SGAH u pacientů s alergickou rinitidou využívala cetirizin jako hlavní srovnávací přípravek (komparátor) s aktivní látkou.

Závěry

Jak ukázala literární data, cetirizin se běžně využívá jako aktivní komparátor ve studiích porovnávajících klinickou účinnost jednotlivých farmak u pacientů s alergickou rinitidou a mohl by představovat vhodný testovací přípravek / zlatý standard pro hodnocení bezpečnosti a účinnosti nové farmakoterapie v této oblasti.

(ask)

Zdroj: Zhang L., Cheng L., Hong J. The clinical use of cetirizine in the treatment of allergic rhinitis. Pharmacology 2013; 92 (1–2): 14–25.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přínos montelukastu přidaného k inhalačním kortikosteroidům v terapii astmatu u dětí

Antileukotrieny a inhalační kortikosteroidy představují základní farmakologickou terapii astmatu bronchiale. Nová studie se soustředila na přínos přidání montelukastu k inhalačním kortikosteroidům v terapii astmatu u dětských pacientů v průběhu školního roku.

Ovlivňuje levocetirizin úroveň bdělosti?

Antagonisté histaminového H1 receptoru mají často vedlejší sedativní účinky, které jsou způsobeny blokádou nervového přenosu z histaminergních neuronů. Autoři zkoumali obsazenost H1 receptoru v mozku a korelovali ji s pocitem subjektivní ospalosti při léčbě antihistaminikem druhé generace levocetirizinem a fexofenadinem jako kontrolním léčivem. Fexofenadin je rovněž nesedativní H1 antihistaminikum druhé generace s rychlým nástupem účinku.

Účinek kombinované farmakoterapie na kvalitu života u přetrvávající alergické rýmy

Alergická rinitida může významně negativně ovlivňovat kvalitu života pacientů s tímto onemocněním. Cílem studie, kterou provedl tým otorinolaryngologů z Ankary v Turecku, bylo porovnat efekt samotných nazálních steroidů oproti kombinaci nazálních steroidů s levocetirizinem nebo montelukastem na kvalitu života nemocných s perzistentní alergickou rinitidou.Všechny novinky