Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jsou kožní defekty klíčovým spouštěčem atopické dermatitidy?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.1.2011

Jsou kožní defekty klíčovým spouštěčem atopické dermatitidy?

Co bylo dříve – slepice, nebo vejce? Vzniká atopická dermatitida (AD) v důsledku kožních defektů, které spouštějí zánět v kůži? Nebo zánět kůže vedoucí k AD vzniká na základě imunologické poruchy a kožní defekty jsou až projevem této nemoci?

Dosavadní výzkum v dermatologii poukazuje na důležitou roli pozměněné imunitní odpovědi, dysfunkci kožního krytu a vlivu prostředí v patogenezi AD. Nejzajímavějším úkolem výzkumu v této oblasti je v současné době posuzování významu a vzájemné souvislosti těchto faktorů. Který z nich se uplatní dříve a který na něj naopak navazuje? Dřívější laboratorní výsledky podporují více teorií. Bylo zjištěno, že změny v rovnováze bílkovin v epidermis, pH a složení tuků vedou k aktivaci humorální i buněčné imunitní odpovědi a zánětu. Naproti tomu však bylo prokázáno, že alergický zánět narušuje funkci epidermis, a to apoptózou keratinocytů nebo redukcí tuku ve stratum corneum a syntézy bílkovin v epidermis.

Objevení mutací FLG silně naznačilo, že AD začíná dysfunkcí epidermis a až po ní následuje zánět. Do dneška však neexistovala studie, která by toto potvrdila. Nejnovější práce (Flohr et al.) poskytuje první důkaz toho, že dysfunkce kožní bariéry opravdu předchází zánětu kůže. Tým vědců hodnotil 88 dětí ve věku 3 měsíců, u kterých analyzoval klinické známky zánětu a dysfunkce kožní bariéry. Následně bylo zjištěno, že nositelé mutace FLG:

  • častěji onemocněli AD,
  • měli horší funkci kožní bariéry než děti bez této mutace,
  • měli i bez klinických známek ekzému porušenou kožní bariéru.

Uvedená zjištění tedy naznačují, že mutace FLG vedou k defektům kůže, v důsledku kterých dojde k rozvoji viditelného zánětu kůže. Nicméně toto tvrzení ještě není definitivní, bude muset být potvrzeno dalšími studiemi. Otázkou i nadále zůstává schopnost detekce zánětu kůže ještě před vznikem kožního defektu.

(ercp)

Zdroj: Simpson E.: Are epidermal defects the key initiating factors in the development of atopic dermatitis? Br J Dermatol. 2010; 163 (6): 1147–1148. doi: 10.1111/j.1365-2133.2010.10115.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Podání paracetamolu při febrilním respiračním onemocnění v dětství nesouvisí přímo se vznikem astmatu

Několik starších observačních studií naznačuje, že léčba paracetamolem může být významným rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu.

Alergie na koně v městském prostředí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.

Astma způsobené alergií na kambalu u třech pracovníků sádek

Alergie na ryby patří u pracovníků v rybářství mezi poměrně časté alergie. Případ tří dělníků třídících ryby na sádkách popsali ve své práci španělští lékaři.Všechny novinky