Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jsou dětští astmatici náchylnější k onemocnění angínou?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.11.2009

Jsou dětští astmatici náchylnější k onemocnění angínou?

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem. Ve Spojených státech amerických jím trpí 30 miliónů lidí, celosvětově 300 miliónů. S astmatem se druží i další onemocnění, jako jsou alergická rýma a ekzém. Nedávno bylo v odborné literatuře uveřejněno pozorování, že pacienti trpící astmatem mají v porovnání se zdravými jedinci vyšší riziko invazivního pneumokokového onemocnění.

Pneumokok je nejčastějším vyvolavatelem zápalu plic, při průniku do krevního oběhu může vyvolat i celkové onemocnění – otravu krve (sepsi) – nebo může být infekce zanesena do mozkových blan, kloubů i dalších orgánů. Taková onemocnění jsou velmi závažná i při léčbě antibiotiky a dalšími moderními léčebnými prostředky.

V Americe byli proto astmatici zařazeni do rizikové skupiny pro tato onemocnění a je jim doporučováno očkování proti pneumokoku. Přesná příčina tohoto stavu však není dosud známa. Jak jsou na tom astmatici s náchylností k onemocněním vyvolaným bakteriemi příbuznými pneumokokům? Mají vyšší náchylnost také ke streptokokové angíně?

Tuto otázku ve své studii řešili američtí lékaři. Zkoumali 327 dětí ve věku do 18 let. Zpětně hodnotili jejich lékařské záznamy za celý život a soustředili se především na diagnózu astmatu a průkaz infekce pyogenním streptokokem, který je vyvolavatelem angíny. 35 % dětí ze sledované skupiny mělo astma. Riziko streptokokového onemocnění bylo u astmatiků 1,4× vyšší než u neastmatických dětí. Vysvětlení tohoto jevu zatím chybí. Je pravděpodobné, že dědičná vloha k astmatu způsobuje i vyšší vnímavost k některým infekcím. Přesnější vysvětlení však přinesou teprve další studie na toto téma.

(van)

Zdroj: Frey D., Allergy Astma Proc, 30, 2009, 540–545

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergická onemocnění nosu a účinnost a bezpečnost mometazonfuroátu

Rýmu můžeme rozdělit na několik forem: alergická, infekční a nonalergická, noninfekční. Alergická rýma je rozdělována na intermitentní a perzistující. Podkladem obou forem je alergický zánět, který často vede k větší náchylnosti k infekcím.

Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků

Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem.

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Arašídy patří k nejčastějším vyvolavatelům závažný potravinových alergických reakcí v USA i v Evropě. Často se jedná o život ohrožující anafylaktické reakce. Přenos takové alergické reaktivity byl popsán po transplantaci kostní dřeně.Všechny novinky