Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jaký režim podávání antihistaminik je účinný u chronické idiopatické kopřivky?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.2.2009

Jaký režim podávání antihistaminik je účinný u chronické idiopatické kopřivky?

Chronická idiopatická kopřivka je onemocnění postihující 0,1–3 % dospělé populace Spojených států a Evropy. Dopad onemocnění na kvalitu života pacientů je většinou podceňován, protože závažnost nemoci je hodnocena podle ohrožení na životě nebo podle funkčních omezení. U chronické kopřivky sice tyto kvality nejsou výrazněji zasaženy, přesto však pacienti pociťují významné omezení kvality života.

V současné době nepanuje shoda v názoru na léčbu chronické idiopatické kopřivky. Jsou uplatňovány dva léčebné režimy, buď podávání antihistaminik pravidelně denně, nebo nepravidelné podávání podle obtíží.

Cílem studie francouzských autorů bylo porovnat výsledek obou léčebných režimů za použití desloratadinu u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou. Studii úspěšně dokončilo 91 pacientů starších osmnácti let s chronickou idiopatickou kopřivkou trvající nejméně 6 týdnů před zahájením studie. Do studie byli zařazeni pacienti, kteří reagovali příznivě na počáteční podávání desloratadinu v pravidelném denním režimu 1x 5 mg denně po dobu 4 týdnů.

Dále byli tito pacienti náhodně rozděleni do dvou skupin. V první (46 pacientů) byl nadále pravidelně jednou denně podáván desloratadin v dávce 5 mg, ve druhé (60 pacientů) byl používán pouze při obtížích, při výsevu kopřivky. Studie byla zaslepená, takže pacienti ani lékaři nevěděli, jaké léky dostávají. Všichni používali denně či jen při obtížích buď lék, nebo placebo.

Hlavním sledovaným parametrem byla kvalita života pacientů, hodnocená podle standardizovaného dotazníku, který pacienti vyplňovali. Za 4 a 8 týdnů po zahájení léčby byly výsledky významně lepší u pacientů léčených pravidelným podáváním desloratadinu. Zlepšení se týkalo jak kožních projevů, tak celkové kvality života hodnocené podle nálady a společenských aktivit.

Autoři výsledek studie uzavírají konstatováním, že u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou je pravidelné denní podávání desloratadinu účinnější než podávání pouze při obtížích.

(van)

Zdroj: Grob JJ, a spol. Allergy 2009;111/j.1398–9995.2008.01913.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacientům s těžkým astmatem a alergií na plísně může pomoci léčba antimykotiky

Pacienti s těžkým astmatem a senzibilizací na plísně příznivě odpovídají na léčbu antimykotiky. Tak zní závěr právě publikované studie britských autorů.

Alergická reakce na para ořechy vyvolaná sexuálním stykem

Alergie na para ořechy patří ve Velké Británii k nejčastějším příčinám alergických reakcí na ořechy. Hlavním alergenem je devítikilodaltonový 2S albumin. Specifické IgE protilátky proti tomuto albuminu mají všichni pacienti s reakcemi na para ořechy.

Aljašští závodní saňoví psi jako model "lyžařského astmatu"

Atleti, kteří opakovaně usilovně dýchají studený vzduch, mají velmi často zvýšeně dráždivé průdušky. Někteří lékaři se domnívají, že příčinou je opakovaná usilovná inhalace studeného a nezvlhčeného vzduchu až do periferních dýchacích cest, která vyvolává zánět a onemocnění podobné astmatu. Používají proto termín "lyžařské astma".Všechny novinky