Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Imunoterapie potravinové alergie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.3.2010

Imunoterapie potravinové alergie

Alergenová imunoterapie (vakcinace) je jediná léčebná metoda, která zasahuje do imunologické podstaty alergické reakce. Dnes je již dobře propracována alergenová terapie pyly, roztočovými alergeny, hmyzím jedem, vzácněji i zvířecími alergeny.

Cesta podání vakcíny je buď podkožní, nebo na sliznici dutiny ústní, pod jazyk. Pokud je léčba úspěšná, dochází k tvorbě regulačních lymfocytů, které několika způsoby blokují tvorbu alergických protilátek. V případě alergických reakcí na potraviny však zatím alergenová imunoterapie úspěšná nebyla, a proto se nepoužívá.

V poslední době však dochází k obnovení zájmu o tuto problematiku. Pohled na imunoterapii při potravinové alergii je však jiný než při alergii pylové. Alergizující potraviny jsou podávány ústy, jsou polykány. Začíná se velmi malými dávkami a postupně se dávky zvyšují až do maximální tolerované dávky.

Mechanizmus účinku je navození aktivní tolerance, tj. tolerance, která trvá, pokud je pravidelný opakovaný přísun alergenu. Pokud se na nějakou dobu přeruší, hrozí po opětovném požití znovu reakce. Imunitní mechanizmus této léčby je tedy jiný než v případě injekčního podání nebo podání pod jazyk. Zatím však ještě není rutinně užívána, protože je nutné získat více zkušeností. Dosavadní výsledky jsou ale příznivé.

Ve světle těchto poznatků se mění i názor na doporučení správné stravy pro pacienty s rizikem alergie. Ukazuje se totiž, že časný a pravidelný kontakt s potravinovým alergenem již od útlého dětství naopak před rozvojem alergie chrání. Krásně to ilustruje příklad židovských dětí žijících ve Velké Británii. Výskyt alergie na buráky je u nich 10× vyšší, než pokud žijí v Izraeli.

Vysvětlení je v tom, že v Izraeli konzumují děti výrobky s obsahem buráků již během prvního roku života, ve Velké Británii až od 2–3 let věku. Americká pediatrická společnost v roce 2008 přehodnotila svá doporučení a nyní již dětem s rizikem rozvoje alergie nedoporučuje vyhýbat se alergizujícím potravinám až do věku 2–3 let. Doporučuje plné kojení do 4–6 měsíců a potom již postupné zavádění všech potravin bez ohledu na jejich alergenní potenciál.

(van)

Zdroj: Kurihara K.: Alergology international, 2010, 59, 1–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Tracheobronchomalacie u dětí s hvízdavým dechem

Opakované hvízdavé bronchitidy nejsou v dětství vzácné a často vedou k diagnóze astmatu. U některých dětí však ani intenzivní léčba inhalačními kortikoidy a bronchodilatancii nevede k ústupu obtíží. Příčiny tohoto stavu jsou tedy jiné, než je zánět průdušek.

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Alergická rýma je globální zdravotní problém. Její výskyt se pohybuje od 9 do 42 % populace. Nejčastější je u dětí, trpí jí až 40 % adolescentů. Není to onemocnění smrtelné, ale má celou řadu komplikací, jako je chronický zánět dutin, porucha funkce Eustachovy trubice a z toho plynoucí onemocnění středního ucha, poruchy spánku, trvalé dýchání ústy a prokazatelný negativní vliv na astma.

Spojitost mezi ekzémem, astmatem, hladinami alergických protilátek a depresemi u dospělých

Atopie je vloha tvořit alergické protilátky. Některými autory bývá spojována také se zvýšenou náchylností k depresím. Jaký je vztah přímo hladiny alergických protilátek a deprese, ale zatím nikdo nezkoumal.Všechny novinky