Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hodnocení kvality života a její závislost na tíži nemoci u dětí s atopickou dermatitidou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.4.2011

Hodnocení kvality života a její závislost na tíži nemoci u dětí s atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění charakterizované červenými papulami či vezikulami ve formě akutní a lichenifikací ve formě chronické. Pacienty trápí svědění, zřetelně viditelné kožní léze, ale i psychologické a společenské důsledky. Tíže nemoci je hodnocena skórovacími systémy, jako jsou SCORAD (SCORing Atopic Dermatitis) nebo tříbodová stupnice TIS (Three Item Severity score), hodnotící erytém, edém a exkoriace. Zatímco tyto systémy jsou spolehlivé ke stanovení rozsahu a tíže atopické dermatitidy, vesměs selhávají při zapojení psychologických dopadů a zhoršení kvality života.

K ozřejmení kvality života je v současnosti dostupných několik dotazníků. Sem patří:

  • DFI (Dermatitis Family Impact), který hodnotí dopad nemoci na celou rodinu,
  • CDLQI (Children’s Dermatology Life Quality Index), který demonstruje dopady dermatologických onemocnění na kvalitu života obecně,
  • QoLIAD (Quality of Life in Atopic Dermatitis), který může být využit u dospělých pacientů,
  • CADIS (Childhood Atopic Dermatitis Impact Scale)
  • a IDQoL (Infants’ Dermatitis Quality of Life Index).

Z těchto dotazníků je IDQoL snad jediným vhodným a snadno použitelným pro děti ve věku ≤ 4 roky. V mnoha zemích včetně Nizozemska jsou to praktičtí lékaři, kteří primárně poskytují péči pacientům s atopickou dermatitidou. A pro ně je nezbytné, aby byla použitelnost dotazníku IDQoL pevně stanovena, stejně tak jako vztah mezi IDQoL a tíží nemoci.

Tato studie se tedy věnovala využití dotazníku IDQoL ke zhodnocení kvality života u dětí s atopickou dermatitidou. Tíže nemoci byla vymezena pomocí výše uvedených systémů SCORAD a TIS nebo pomocí doplňujících otázek dotazníku IDQoL. Celkem bylo ve studii 66 pacientů, z toho 41 % chlapců. Průměrný věk byl 31 měsíců.

Korelace mezi tíží nemoci dle hodnocení rodičů a dle hodnocení lékařů byla nízká. Stejně tak byla nízká i korelace mezi IDQoL a tíží nemoci dle hodnocení lékařů. Naproti tomu korelace mezi IDQoL a tíží nemoci dle hodnocení rodičů byla vysoká. Lze tedy říci, že tíže choroby a kvalita života ve vztahu k chorobě jsou rozdílné aspekty, což musíme vzít v úvahu zejména v případě, kdy hodnotíme léčbu a její úspěšnost nebo když je v rámci studií hodnocena nová dermatologická terapie.

(pes)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nazální steroidy nebo radiofrekvenční turbinoplastika v léčbě alergické rhinitidy

Nazální kongesce je průvodním příznakem alergické rhinitidy. Ta je ve svém důsledku asociována se snížením kvality života a je velice obtížné ji léčit. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit subjektivní i objektivní výsledky léčby nazální kongesce za využití buď intranazálních kortikoidů, nebo radiofrekvenční turbinoplastiky.

Pacienti s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem sdílejí stejné mechanizmy eozinofilní a neutrofilní degranulace po expozici alergenu

U pacientů s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem nacházíme srovnatelný obraz místního a systémového eozinofilního zánětu, nicméně klinické obrazy těchto dvou onemocnění jsou odlišné. O podílu neutrofilního zánětu je toho při alergických onemocněních známo méně.

Mometazon versus beklometazon: účinnost u pacientů s mírnou formou astmatu

Astma a jeho léčba patří k velkým medicínským výzvám. Studie, kterou v časopise American Journal of Managed Care publikovali newyorští lékaři, hodnotila rozdíly v léčbě mírné formy astmatu při použití mometazonfuroátu a při použití beklometazondipropionátu.Všechny novinky