Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hodnocení bezpečnosti desloratadinu u alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.8.2015

Hodnocení bezpečnosti desloratadinu u alergické rýmy

Průzkum databáze MEDLINE a analýza vyhledaných studií ukázaly, že desloratadin je v léčbě alergické rýmy dobře snášený, nemá účinky na CNS ani na kardiovaskulární systém a vykazuje minimum lékových interakcí.

Desloratadin je perorální nesedativní tricyklické antihistaminikum s dlouhodobým účinkem, které je řazeno do skupiny antihistaminik s imunomodulačním účinkem. Desloratadin je biologicky aktivní metabolit loratadinu, který vedle antihistaminového působení vykazuje řadu dalších antialergických a imunomodulačních efektů. Je indikován k léčbě alergických onemocnění včetně alergické rýmy.

V databázi MEDLINE byly autory článku vyhledány preklinické a klinické studie týkající se desloratadinu. Tyto informace byly doplněny dalšími daty získanými z online zdrojů. Vyhledávání studií bylo zaměřeno na hodnocení bezpečnostního profilu desloratadinu.

Podle výsledků analýzy je bezpečnostní profil desloratadinu stejný jako u jiných antihistaminik druhé generace. Desloratadin je vysoce selektivní pro histaminové H1 receptory, neprochází přes hematoencefalickou bariéru a má minimální nežádoucí účinky. Má jen velmi nízkou míru sedace a nevyvolává ospalost. Má lepší bezpečnostní profil a snášenlivost než antihistaminika první generace. Nesmí ho užívat pouze lidé přecitlivělí na desloratadin, mladší 12 let a se závažnou ledvinovou nedostatečností. Desloratadin nevykazuje žádné významnější interakce, není ovlivněn konzumací alkoholu.

Závěrem autoři článku shrnují, že desloratadin je dobře tolerován a rovněž neovlivňuje funkce a činnost centrálního nervového systému nebo kardiovaskulární systém.

(tda)

Zdroj: González-Núñez V., Valero A., Mullol J. Safety evaluation of desloratadine in allergic rhinitis. Expert Opin Drug Saf. 2013 May; 12 (3): 445–53.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost desloratadinu u alergické rinitidy

Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy. Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy.

Levocetirizin nemá významné sedativní účinky

Jak ukázala dvojitě zaslepená kontrolovaná zkřížená studie, antagonista H1-histaminových receptorů, levocetirizin, nevykazuje významnou vazbu na H1-histaminové receptory v mozku, a proto nevede k výrazné sedaci.

Levocetirizin a rupatadin v léčbě chronické idiopatické kopřivky

Levocetirizin je hojně předepisován v léčbě chronické idiopatické kopřivky. O rupatadinu, novějším antihistaminiku, toho zatím v této indikaci mnoho nevíme. Podívejme se proto na jejich vzájemné srovnání.Všechny novinky