Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.10.2012

Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

Srovnávací studie se 63 pacienty ukázala, že bronchiální hyperreaktivita je u osob se sezónní alergickou rýmou spojena se zvýšenou hladinou interleukinu 18 (IL-18) v období přirozené expozice travním pylům.

IL-18 patří do skupiny prozánětlivých cytokinů, které modulují buněčnou imunitní odpověď. Uplatňuje při infekcích, alergiích (bronchiální astma), nádorových a autoimunitních onemocněních. Cílem této studie bylo zjistit, zda sérová hladina IL-18 souvisí s expozicí pylům a s bronchiální hyperreaktivitou (BHR).

Do studie bylo zařazeno 32 pacientů se sezónní alergickou rýmou a zjištěnou senzitivitou na pyly trav, 14 pacientů s nealergickou rýmou a 17 zdravých osob jako kontroly. BHR a sérová hladina IL-18 byly měřeny v pylové sezóně (květen až srpen) a mimo sezónu (listopad až únor) u pacientů se sezónní alergickou rýmou, u kontrol pouze jedenkrát.

U pacientů se sezónní alergickou rýmou byla v 16 případech zjištěna BHR v pylové sezóně a mimo sezónu. Během pylové sezóny měli tito pacienti významně zvýšenou hladinu IL-18 v porovnání s pacienty se sezónní alergickou rýmou bez BHR (p = 0,012), zatímco mimo sezónu se hladiny tohoto interleukinu mezi pacienty se sezónní alergickou rýmou s BHR a bez BHR nelišily (p = 0,16). U pacientů se sezónní alergickou rýmou bez BHR se hladina IL-18 nelišila od pacientů s nealergickou rýmou (p = 0,98 v pylové sezóně a p = 1,0 mimo pylovou sezónu) ani od zdravých jedinců (p = 0,60, resp. p = 0,76).

Autoři studie došli k závěru, že BHR souvisí u pacientů se sezónní alergickou rýmou se zvýšenou hladinou IL-18 během přirozené expozice pylům trav.

(zza)

Zdroj: Kurt E., Aksu K., Dokumacioglu A., et al. Bronchial hyperresponsiveness in seasonal allergic rhinitis patients is associated with increased IL-18 during natural pollen exposure. Cytokine. 2012 Jul 20. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast u předškolních dětí

Na konci června 2012 byl publikován aktuální přehled studií s montelukastem při léčbě předškolních děti s astmatem bronchiale.

Bromotyrosin v moči − nový ukazatel kontroly astmatu u dětí

Snaha o co nejdokonalejší kontrolu astmatu u dětí stále ztroskotává na ne příliš spolehlivých diagnostických metodách (laboratorní a spirometrické testování). Vědci z Clevelandu se proto rozhodli ověřit potenciál urinárního bromotyrosinu v této indikaci.

Asociace tloušťky stěny dýchacích cest a bakteriální kolonizace sputa u pacientů s těžkým astmatem

Ve studii vědci vycházeli z hypotézy, že bakteriální kolonizace dolních dýchacích cest u těžkých astmatiků by mohla mít vliv na tloušťku stěny malých dýchacích cest.Všechny novinky