Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Fotoalergická fotodermatóza

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 31.7.2007

 Fotoalergická fotodermatóza

Fotoalergická fotodermatóza je součástí heterogenní skupiny fotodermatóz. Významnou roli v etiologii těchto onemocnění hraje, jak již název napovídá, jisté spektrum světla, tedy ultrafialové záření. Převážně pak UVA ve vzájemném působení se zevně i vnitřně podanými léky, včetně kosmetických přípravků.

Někteří autoři se přiklánějí k dělení fotodermatóz na idiopatické a sekundární. Do skupiny idiopatických fotodermatóz zařazují ty, v jejichž etiologii se s nejvyšší pravděpodobností uplatňuje převážně působení UVA záření a na ně navazující vznik volných radikálů. Sem patří například polymorfní světelná erupce. Jako významný zástupce skupiny sekundárních fotodermatóz je pak uváděna již výše zmíněná fotoalergická fotodermatóza.

Z pohledu etiopatogeneze se v systému probíhajících reakcí zdůrazňuje zejména vznik oxidačního stresu a deregulace antioxidačních odpovědí. V pozadí těchto tkáň poškozujících reakcí jsou sloučeniny s fotosenzibilizujícím účinkem. Tyto sloučeniny, někdy označované jako fotodynamické, jsou schopny absorbovat a krátkou dobu retinovat kvanta fotonů mnohdy za vzniku kyslíkových radikálů. I z tohoto pohledu je pro organismus nejvíce škodlivé ultrafialové záření s vlnovou délkou kratší než 330 nm. Jako zástupci skupiny léků s fotosenzibilizačním potenciálem jsou uváděna antibiotika (zejména sulfonamidy, tetracykliny apod.), některá perorální antidiabetika, amiodaron, griseofulvin. Silný fotosenzibilizační účinek mají i přírodní látky, například takové, jež se vyskytují v rostlinách čeledí třezalkovitých, rdesnovitých, miříkovitých, a další.

Klinické projevy bývají velmi pestré. Zahrnují kopřivku, zarudnutí, tvorbu puchýřků, ale i kožní projevy připomínající diskoidní erythematodes. U dětí (nejčastěji ve věku 6–8 let) se mohou objevit klinické projevy shrnuté pod pojem hydroa vacciniforme – tvorba drobných vesikul s následným vývojem krust na osluněných partiích těla.
Jako základní individuální primární prevence je doporučováno použití opalovacích prostředků s vysokými UVA a UVB faktory a ošetřování kůže příslušnými prostředky i po opalovaní. V tomto ohledu jsou dnes doporučovány prostředky s antioxidačním komplexem alpha-glucosyl-rutin (AGR).

(peta)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergie u psů a její možné projevy

Díky civilizaci a jejím výdobytkům je okolní prostředí neustále zásobováno dalšími a dalšími látkami, které dráždí a oslabují imunitní systém. Bohužel se tyto dopady netýkají pouze lidí, ale i ostatních živočichů. To, že alergií přibývá nejvíce u zvířat, která jsou v téměř neustálém kontaktu s lidmi.

Atopický ekzém u psů

Stejně jako lidé mohou i naši domácí mazlíčci trpět alergickými onemocněními. U všech savců se imunitní systém brání cizorodým bílkovinám tvorbou protilátek různého typu.

Desloratadin snižuje otok nosní sliznice u pacientů s intermitentní alergickou rýmou

Otok nosní sliznice patří k nejhorším projevům intermitentní alergické rýmy. Mnohdy narušuje spánek, vede ke zvýšené únavě, k podrážděnosti či poruše soustředění a pozornosti během dne. Dýchání ústy se může stát spouštěčem astmatických záchvatů a pozátěžového bronchospasmu.Všechny novinky