Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Fatální následky alergické rýmy

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.10.2010

Fatální následky alergické rýmy

Alergická rýma postihuje 500 milionů pacientů na celém světě. Často se vyskytuje v kombinaci a astmatem. Pokud není léčena, výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů a komplikuje také léčbu astmatu. Možnost úzdravy je většinou malá, pacienta ale správně vedenou léčbou dokážeme zbavit obtíží. Onemocnění také nezkracuje délku života, přesto však může mít pro některé lidi fatální následky.

Lékaři z UCLA Medical Center v Kalifornii popsali případ 43leté ženy, která od malička trpěla náhlými prudkými záchvaty kýchání, a to 3–5x za sebou, přičemž kýchání doprovázelo zavírání očí. Záchvaty se objevovaly 1–2x za týden a nejčastěji byly vyvolány prachem nebo závanem větru. Pacientka nikdy neudávala pocit svědění nosu, rýmu či svědění očí. Své záchvaty kýchání považovala za dědičnou záležitost, jelikož jimi trpěl i její otec.

Při podrobném vyšetření byl přítomen mírný otok nosní sliznice a kožní testy prokázaly výraznou senzibilizaci na pyly trav a kočičí alergeny. K alergologickému vyšetření se pacientka dostavila až poté, co při řízení auta v rychlosti 60 km/h začala kýchat a při zavření očí přechodně ztratila kontrolu nad vozidlem. Následná srážka s jiným vozidlem vedla k závažnému zranění řidiče, který svým zraněním podlehl.

Výzkum sponzorovaný pojišťovnami ve Velké Britanii prokázal, že přibližně 7 % nehod za volantem je vyvoláno kýcháním během řízení. Autoři na tomto smrtelném případu upozorňují na možné závažné následky neléčené alergické rýmy i přesto, že tyto následky nesouvisí přímo s mechanizmem jejího vzniku.

(van)

Zdroj: J Allergy Clin Immunol. Publikováno on-line 1. září 2010. doi: 10.1016/j.jaci.2010.07.017

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Astma v menopauze

Ženské pohlavní hormony hrají důležitou roli při onemocněních respiračního traktu, zejména astmatu. Projevy astmatu se mění během menstruačního cyklu i v graviditě. Během menopauzy, která u většiny žen nastává okolo padesáti let věku, se může astma zhoršit nebo se objeví zcela nově. Menopauzálním astmatem trpí 18 % z celkového počtu astmatiček.

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Alergická rýma a chronická kopřivka jsou běžné nemoci, které významně zhoršují kvalitu života pacientů. Lékem první volby jsou v současnosti u těchto pacientů antihistaminika druhé generace.

Kopřivka a infekce

K projevům kopřivky na kůži patří zarudlé edematózní svědivé kožní eflorescence velikosti od drobných pupínků až po plošné několikacentimetrové projevy. Jejich lokalizace se může rychle měnit, mizí a znovu se objevují. Mohou svědit, pálit, brnět a tyto problémy bývají nejčastější v noci.Všechny novinky