Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Expozice kočičímu alergenu při letecké dopravě

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.7.2010

Expozice kočičímu alergenu při letecké dopravě

V průmyslově vyspělých zemích trpí až 10 % populace alergií na zvířata. Kočičí alergen Fel d1 je jedním z nejčastějších vyvolavatelů exacerbace astmatu a zhoršuje i další alergická onemocnění, jako je atopický ekzém. Otok sliznic respiračního traktu může být příčinou i závažné dušnosti a nutnosti urgentního lékařského ošetření.

Reakce může být vyvolána i pouhou přítomností zvířete ve stejném uzavřeném prostoru bez přímého kontaktu. K tomu dochází i při transportu zvířat v kabině letadla. Většina leteckých společností povoluje přepravu koček v uzavřených transportních přepravkách, které mají otevřené průduchy pro vzduch. Z největších přepravců to neumožňují pouze Ryanair a China Southern Airlines.

Některé společnosti počet koček na palubě omezují, u jiných to není uvedeno nebo je povolena jedna kočka na pasažéra. Kanadské aerolinie udávají, že kočky jsou přepravovány v 25 % jejich letů. Množství kočičího alergenu v uzavřeném prostoru letadla může dosáhnout velmi vysokých hodnot. Alergický pacient nemá v této situaci při obtížích možnost úniku.

Dokonce ani když není kočka na palubě, je alergen přítomný, protože snadno ulpívá na předmětech a zejména z čalounění sedadel se obtížně odstraňuje. Je přítomen i v šatech a vlasech chovatelů koček a šíří se odtud do okolí. Při výzkumu výskytu Fel d1 v novozélandských domácích linkových letadlech lékaři prokázali jeho přítomnost ve 100 % vzorků, a to v dostatečné koncentraci, která již může vyvolat alergické reakce.

V lékařské literatuře je zatím jen málo záznamů o reakcích na zvířata během letů. Společnost MedAir, která telefonicky řeší zdravotní problémy během letů (více než 17 000 dotazů za rok z více než 80 aerolinií), uvádí v letech 2008–2009 celkem 22 zdravotních problémů v souvislosti s transportem zvířat, z nichž 16 se týkalo alergie na zvíře.

Pro pacienty se závažnou alergií na kočky je nutné s výskytem alergenu v letadle počítat a mít u sebe stále i v letadle pohotovostní léky. Lékaři, kteří o takové pacienty pečují, by je před plánovanou cestou měli na možné riziko upozornit.

(van)

Zdroj: Möhrenschlager et al.: Possible in-cabin exposure to cat allergen: a 2010 airline survey on live animal transport and a review of literature. Allergy 2010. Publikováno on-line před tiskem dne 14. června 2010; doi: 10.1111/j.1398-9995.2010.02400.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ukazatele předpovídající úspěch léčby inhalačními kortikoidy nebo antileukotrieny u dětských astmatiků

Děti s lehkým, středně těžkým nebo těžkým astmatem jsou vždy kromě úlevové léčby bronchodilatačními léky (nejčastěji beta-2 mimetiky) léčeny protizánětlivými inhalačními léky, určenými pro dlouhodobou udržovací léčbu.

Je možné předcházet hospitalizaci dětí pro astma?

Hvízdavé bronchitidy jsou v kojeneckém, batolecím a dětském věku velmi časté. Patří k nejčastějším příčinám ošetření na pohotovosti a přijetí do nemocnice.

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.Všechny novinky