Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Exacerbace astmatu během prvního trimestru těhotenství zvyšuje riziko kongenitálních malformací plodu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.9.2009

Exacerbace astmatu během prvního trimestru těhotenství zvyšuje riziko kongenitálních malformací plodu

Astma je časté chronické onemocnění, které postihuje i 3–12 % těhotných žen. Cílem léčby astmatu je udržení plné kontroly nad příznaky a zabránění akutním exacerbacím. Ty nejsou u těhotných vzácné, u žen s mírným astmatem je během těhotenství hospitalizováno pro exacerbaci astmatu průměrně 2,3 % pacientek, u těžkých astmatiček to je až 26,9 % žen.

Je-li kdy důležitější udržet astma pod kontrolou, je to během těhotenství, kdy žena dýchá za dva, a to zejména během 1. trimestru, kdy dochází k vývoji životně důležitých orgánů plodu. Těhotné ženy však často mají pochybnosti, zda je pro plod léčba astmatu bezpečná.

Výsledky studie publikované v květnu 2008 v The Journal of Allergy and Clinical Imunology prokazují výrazně zvýšené riziko závažných vrozených malformací u dětí, které se narodily matkám, jež prodělaly během 1. trimestru akutní exacerbaci astmatu a odmítly léčbu kortikoidy. Malformace byla hodnocena jako závažná, pokud ohrožovala život dítěte nebo způsobovala vážný kosmetický defekt.

Předchozí studie sice prokázaly, že léčba orálními kortikoidy, jako např. prednisonem, zvyšuje riziko vrozených malformací typu rozštěpu rtu a patra. Současná studie nicméně ukazuje, že těhotné s exacerbací astmatu v 1. trimestru těhotenství, které odmítly užívat prednison nebo jiné orální kortikoidy, měly 2x častěji děti se závažnou vrozenou malformací než ženy, které exacerbaci neprodělaly. Těžká nekontrolovaná exacerbace astmatu je tedy pro plod výrazně rizikovější než léčba kortikoidy.

Exacerbacím astmatu je možné zabránit pravidelným užíváním inhalačních kortikoidů, které jsou i v těhotenství bezpečné. Pravidelná léčba perzistujícího astmatu inhalačními kortikoidy je tedy i v těhotenství nutná a také bezpečná, mimo jiné proto, že zabraňuje závažným exacerbacím astmatu, které mohou plod výrazně poškodit.

(van)

Zdroj: Blais, L. J Allergy Clin Immunol, 2008, 121, 1379–84.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sledování humorného filmu snižuje tvorbu alergických protilátek B lymfocyty seminální plazmy atopiků

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je většinou provázeno zvýšenou tvorbou IgE protilátek B-lymfocyty.

Desloratadin v jedné denní dávce zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou

Chronická kopřivka je definována jako kopřivka přetrvávající 6 více týdnů. Je to nepříjemné onemocnění, jehož příčinu se ani po detailním vyšetření často nepodaří zjistit.

Těžké astma spojené s přecitlivělostí na alergeny hub

Přibližně u 60 % pacientů s těžkým astmatem spojeným s přecitlivělostí na alergeny hub vede podání fungicidních látek ke zlepšení. Vyplývá to ze studie, kterou uspořádali britští lékaři. Sdělení vyšlo v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.Všechny novinky