Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Etiologie a patogeneze alergické rhinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.1.2013

Etiologie a patogeneze alergické rhinitidy

Příčinou vzniku alergické rhinitidy (AR) je alergická reakce na nosní sliznici. Jedná se o alergickou reakci I. typu. U tohoto typu alergické reakce vzniká hypersenzitivní odpověď organismu okamžitě, neboť alergie k danému alergenu je vrozená. Tento typ alergie je zprostředkován především protilátkami IgE.

Alergeny způsobující alergickou rhinitidu vstupují do organismu především inhalační cestou a pronikají do nosní sliznice. Jedná se o pylová zrna a dále o alergeny obsažené v domácím prachu, jako jsou roztoči, plísňové spory a sliny, kůže a chlupy domácích zvířat.

Nosní sliznice je senzibilizována každým novým stykem s alergenem. Alergická reakce by se tedy měla postupně zhoršovat po každém dalším styku s alergenem. Ve skutečnosti je každá alergická reakce ovlivněna v organismu tolika různými faktory, že intenzita těchto reakcí málokdy pravidelně stoupá, ale má u daného jedince spíše kolísavý charakter. Přesto je při léčbě jakékoli alergie důležité, aby se pacient zbytečně nevystavoval působení alergenu.

Hlavním zdrojem aktivních látek bezprostředně způsobujících alergickou reakci jsou žírné buňky a bazofilní granulocyty.

Alergickou reakci rozdělujeme do dvou fází:

  • časná fáze – projevuje se otokem a překrvením sliznic, zvýšenou produkcí hlenu, stahem hladké svaloviny a podrážděním nervových zakončení, které má za následek svědění a kýchání
  • pozdní fáze – rozvíjí se lokální alergický zánět

Chronické dráždění sliznice může mít v pozdějších stadiích na svědomí zánětlivé změny ve sliznici a jako konečný výsledek chronické potíže nevratného charakteru.

Velmi závažný je rovněž fakt, že alergická rýma je důležitým a nezávislým rizikovým faktorem pro vývoj astmatu.

Zdroj: www.bez-alergie.cz/alergicka-rinitida

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Resekce periferních submukózních nazálních nervových větví u závažné alergické rýmy

Submukózní resekce periferní inervace nosní sliznice (SRPN, tedy resekce periferních větví z rami nasales posteriores odstupujících z n. trigeminus) se podle výsledků krátkodobé studie jeví jako účinná a bezpečná terapeutická možnost u pacientů s alergickou rýmou, která je rezistentní na farmakoterapii.

BASALT – randomizovaná kontrolní studie (nejlepší dlouhodobá strategie přizpůsobení léčby astmatu)

Porovnání přínosu klinického vyšetření versus strategie založené na kontrole biomarkerů a na symptomech pro přizpůsobení dávkování inhalačních kortikosteroidů u dospělých s astmatem bronchiale.

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Stopové prvky hrají nezbytnou roli v normálním fungování imunitních a antioxidačních systémů. Právě porušení těchto systémů je hlavním patogenním jevem u atopické dermatitidy (AD).Všechny novinky