Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Elektronický detektor rozezná dech astmatika

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.2.2008

Elektronický detektor rozezná dech astmatika

Elektronický "nos", tedy detektor těkavých organických sloučenin ve vydechovaném vzduchu, je schopen rozlišit dech astmatika od dechu zdravého člověka. Vyplývá to ze studie publikované nizozemskými vědci v odborném časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Těkavé organické sloučeniny (volatile organic compounds – VOC) se vykytují v počtu tisíců ve vydechovaném vzduchu. Mohou přitom sloužit jako biomarkery různých plicních chorob včetně astmatu a nádorových onemocnění. Lékaři pod vedením doktora Petera Sterka z Amsterdamské univerzity se zaměřili na možnosti detekce astmatu.

Na dvou skupinách astmatických pacientů (10 mladých a 10 starších s těžkým astmatem) a dvou skupinách věkově odpovídajících zdravých subjektů lékaři testovali schopnost zařízení poznat podle vzorce vydechovaných VOC astma. Přístroj rozlišoval mezi mladými astmatiky a kontrolními subjekty se stoprocentní přesností. Přesnosti 90 % dosahoval při odlišení dechu pacientů s těžkým astmatem od dechu starších zdravých subjektů. Rozlišení mírného a těžkého astmatu bylo méně účinné.

Závěrem textu autoři píší, že pokud se toto zařízení osvědčí, mohlo by být lehkou neinvazivní metodou pro diagnostiku astmatu, která navíc pacienta nijak nezatěžuje. Jejich studie přispívá k narůstajícímu objemu důkazů o tom, že detektory těkavých organických sloučenin jsou pro použití v medicíně vhodné a dostatečně citlivé.

J Allergy Clin Immunol 2007;120:856–862.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Specifická imunoterapie v léčbě dětí s potravinovými alergiemi

Děti s perzistující potravinovou alergií mohou být léčeny specifickou indukcí orální tolerance. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikovali němečtí vědci v listopadovém vydaní odborného časopisu Allergy.

Desloratadin zmírňuje svědění u pacientů s chronickou kopřivkou

Kopřivka většinou naštěstí odezní během několika dní, u někoho však projevy přetrvávají déle. O chronické kopřivce hovoříme v situacích, kdy projevy trvají déle než 6 týdnů.

Dětské astma a bakteriální kolonizace dýchacích cest ve věku jednoho měsíce

Některé nálezy při vyšetření průdušek u malých dětí s opakovanými epizodami těžké expirační dušností a hvízdání signalizují možnou souvislost s kolonizací určitými druhy bakterií.Všechny novinky