Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.7.2011

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku. Zmíněná studie zatím k dnešnímu datu poskytuje na toto téma nejpádnější důkazy a dává dobrý důvod k vyšetřování a léčbě alergií v dětském věku, tedy jako prevenci rozvoje astmatu v budoucnu.

Vědci k tomuto závěru došli poté, co studovali data z longitudinální studie zahrnující iniciálně více než 8 000 účastníků. Ti byli do studie zařazeni v roce 1968 ve věku mezi 6 a 7 lety a byli dále sledováni až do svých 44 let. V roce 2004 se jich více než 1 700 zúčastnilo další klinické podstudie nebo odpověděli na otázky v dotaznících.

Ve studii se potvrdilo, že kombinace dětského ekzému a rinitidy je prediktorem nástupu alergického astmatu ve středním věku (OR 6,3). Nebyla zastižena spojitost mezi dětským astmatem s rinitidou a nealergickým astmatem v dospělosti. Rinitida samotná byla prediktorem rozvoje dětského astmatu v alergické astma (OR 2,7). Pacienti pouze s dětským ekzémem měli rovněž vyšší riziko nástupu atopického astmatu.

Studie věnující se účinnosti terapie ekzému v prevenci nebo zlepšení symptomů astmatu mohou být užitečné při vyšetřování kauzální spojitosti mezi ekzémem a pozdějším astmatem. Pokud budou identifikovány úspěšné strategie k zastavení ekzematických pochodů, může to v konečném důsledku zachránit nejen zdraví a životy pacientů, ale také ušetřit značné finanční náklady na léčbu astmatu.

(pes)

Zdroj: Pamela E. Martin, BSc (Hons), J Allergy Clin Immunol April 2011; doi: 10.1016/j.physletb.2003.10.071

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.

Sublinguální imunoterapie alergie na pyly trav je slibná

Sublinguální tablety proti alergii na pyly trav mají potenciál signifikantně snižovat příznaky alergické rinitidy, přičemž současné dávkování má minimální vedlejší nežádoucí účinky.Všechny novinky