Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.7.2011

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku. Zmíněná studie zatím k dnešnímu datu poskytuje na toto téma nejpádnější důkazy a dává dobrý důvod k vyšetřování a léčbě alergií v dětském věku, tedy jako prevenci rozvoje astmatu v budoucnu.

Vědci k tomuto závěru došli poté, co studovali data z longitudinální studie zahrnující iniciálně více než 8 000 účastníků. Ti byli do studie zařazeni v roce 1968 ve věku mezi 6 a 7 lety a byli dále sledováni až do svých 44 let. V roce 2004 se jich více než 1 700 zúčastnilo další klinické podstudie nebo odpověděli na otázky v dotaznících.

Ve studii se potvrdilo, že kombinace dětského ekzému a rinitidy je prediktorem nástupu alergického astmatu ve středním věku (OR 6,3). Nebyla zastižena spojitost mezi dětským astmatem s rinitidou a nealergickým astmatem v dospělosti. Rinitida samotná byla prediktorem rozvoje dětského astmatu v alergické astma (OR 2,7). Pacienti pouze s dětským ekzémem měli rovněž vyšší riziko nástupu atopického astmatu.

Studie věnující se účinnosti terapie ekzému v prevenci nebo zlepšení symptomů astmatu mohou být užitečné při vyšetřování kauzální spojitosti mezi ekzémem a pozdějším astmatem. Pokud budou identifikovány úspěšné strategie k zastavení ekzematických pochodů, může to v konečném důsledku zachránit nejen zdraví a životy pacientů, ale také ušetřit značné finanční náklady na léčbu astmatu.

(pes)

Zdroj: Pamela E. Martin, BSc (Hons), J Allergy Clin Immunol April 2011; doi: 10.1016/j.physletb.2003.10.071

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Kolektiv evropských autorů publikoval informace o novém cytokinu, který zprostředkovává řadu klíčových pochodů v patogenezi průduškového astmatu. Shrnují je v červnovém čísle časopisu Clinical and Experimental Allergy.

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Aktuální doporučení pro nosní provokační testy s alergeny

Aktuální doporučení pro nosní provokační testy s alergenyVšechny novinky