Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efektivita nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem v terapii akutní rinosinusitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.11.2012

Efektivita nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem v terapii akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je v současné době již běžným onemocněním s pořád vzrůstající incidencí. Tento fakt však následně vede k nárůstu nákladů spojených se zdravotní péčí, a to jak u jednotlivců, tak i v celé společnosti. V léčbě akutní rinosinusitidy je použití antibiotik velice časté, vzrůstající míra bakteriální rezistence je však pádným argumentem pro omezení jejich nadměrného používání. Švédští lékaři se proto pokusili zhodnotit efektivitu nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem (MFNS) oproti terapii amoxicilinem nebo samoléčbou u mírné až středně závažné rinosinusitidy ve švédské populaci.

S cílem objasnit náklady a se zdravím spojenou kvalitu života v průběhu 15denní lhůty byl vytvořen model efektivity nákladů. Akutní rinosinusitida byla hodnocena na základě změn skóre hlavních příznaků (Major Symptom Score). Data týkající se účinnosti byla získána z randomizované klinické studie. Zmiňovaný model měl tři léčebná ramena. Ramenu A odpovídalo MFNS v dávce 200 µg 2× denně, ramenu B amoxicilin v dávce 500 mg 3× denně a ramenu C placebo. Informace týkající se využití zdrojů a kvality života pak byly získány z recentní observační studie.

Na základě analýzy bylo zjištěno, že terapie MFNS v dávce 200 µg 2× denně vedla ve srovnání s amoxicilinem v dávce 500 mg 3× denně a samoléčbou k poklesu nákladů a zlepšení kvality života.

(mik)

Zdroj: Svensson J. et al. Cost-effectiveness of mometasone furoate nasal spray in the treatment of acute rhinosinusitis. Prim Care Respir J. 2012 Sep 21; pii: pcrj-2012-05-0082; doi: 10.4104/pcrj.2012.00085

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Retrospektivní analýza údajů z britské databáze ukázala, že léčba akutní rinosinusitidy (ARS) nosním sprejem obsahujícím mometazonfuroát v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky snížila v porovnání s monoterapií antibiotiky pravděpodobnost dalších návštěv u lékaře i dalších preskripcí v souvislosti s ARS.

Koncentrace proteinu Clara cell v séru a nosní laváži u dětí s alergickou rýmou

Nedávno provedená studie případů a kontrol ukázala snížení bílkoviny tvořené Clarovými buňkami, nazvané Clara cell (secretory) protein nebo 16-kDa protein (CCSP nebo CC16) v séru dětí s alergickou rýmou, nikoliv v nosní laváži.

Souvislost mezi alergickou rýmou a pozdějším rozvojem depresivní poruchy

Populační kohortová studie případů a kontrol provedená na Tchaj-wanu ukázala souvislost mezi přítomností alergické rýmy v časné adolescenci a rozvojem depresivní poruchy v následujících 10 až 14 letech.Všechny novinky