Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efekt prenatální expozice domácím zvířatům na hladiny IgE v raném dětství

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 19.9.2011

Efekt prenatální expozice domácím zvířatům na hladiny IgE v raném dětství

Přítomnost zvířat v domácnosti v prenatálním období a během časného dětství je spojena s nižší prevalencí alergické senzibilizace a celkovou koncentrací IgE protilátek v pozdějším věku. Dosud nebyla provedena žádná studie, která by se zabývala vlivem expozice domácím zvířatům za pomoci měření celkové hladiny IgE protilátek v raném věku.

Autoři studie publikované v Journal of Allergy and Clinical Immunology sledovali individuální longitudinální trendy hladin celkových IgE protilátek v průběhu raného dětství a posuzovali tak účinek prenatální expozice domácím zvířatům. Krom toho se také snažili využít statistickou metodu, která by byla dostatečně flexibilní, aby umožnila zpracovat i nekoherentní a chybějící data.

Za použití populační kohorty (Wayne County Health, Environment, Allergy and Asthma Longitudinal Study Birth Cohort), která byla ze 62 % tvořena Afroameričany, bylo vyšetřeno celkem 1 187 dětí. U těchto dětí bylo provedeno 1 až 4 měření hladin celkových IgE ve vzorcích séra získaných do 2 let věku. Účinky expozice zvířatům na tvar křivky hladin IgE pak byly hodnoceny pomocí víceúrovňového longitudinálního modelu zohledňujícího opakovaná měření, chybějící údaje a přesný čas sběru dat.

Tvar křivky hladin IgE by bylo možné nejlépe charakterizovat jako nelineární, s urychleným vzestupem před 6. měsícem věku. V případě, že došlo k prenatální expozici zvířatům, byly hladiny celkových IgE nižší v průběhu celého raného období života (p < 0,001). Tento efekt byl statisticky signifikantně silnější u dětí narozených sekcí oproti těm porozeným vaginálně (P < 0,001 a P < 0,06), stejně jako u dětí neafroamerických matek (P < 0,001) ve srovnání s matkami Afroameričankami (P < 0,3).

Expozice domácím zvířatům a způsob porodu mohou být ukazateli expozice dětí určitým mikrobům. Vliv této expozice na další vývoj se však liší podle rasy.

(mik)

Zdroj: Havstad S. et al. Effect of prenatal indoor pet exposure on the trajectory of total IgE levels in early childhood. J Allergy Clin Immunol. Published online 8 August 2011. DOI: 10.1016/j.jaci.2011.06.039

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Incidence rinitidy a rizikové faktory vzniku v raném dětství

Rinitida je v současné době stále častějším jevem, avšak o rizikových faktorech tohoto onemocnění se ví poměrně málo. A právě rizikovými faktory vzniku rinitidy v časném raném věku se blíže zabývala velká populační kohortová studie ECRHS.

Inhalační montelukast v kombinaci s mometasonem v terapii chronického astmatu

Účinnost perorálního montelukastu v léčbě chronického astmatu je dobře známá. Montelukast se však osvědčil i jako doplňková terapie nedostatečně kontrolovaného astmatu při samotné léčbě inhalačními kortikosteroidy (ICS).

Chronický pruritus – často podceňovaný symptom?

Svědění neboli pruritus patří k nejčastějším symptomům v dermatologii a v posledních letech je stále více předmětem výzkumu. Přesto však existuje pouze několik studií zabývajících se epidemiologií pruritu.Všechny novinky