Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dlouhodobé sledování dětí užívajících topické intranazální steroidy pro hypertrofickou adenoidní vegetaci

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.7.2008

Dlouhodobé sledování dětí užívajících topické intranazální steroidy pro hypertrofickou adenoidní vegetaci

V minulosti bylo dosaženo povzbudivých krátkodobých výsledků u dětí s hypertrofickou adenoidní vegetací podáváním intranazálního steroidu. Dosud ale chybí údaje o dlouhodobém účinku takovéto léčby.

Autoři popisované studie hodnotili účinek podávání vodního spreje s obsahem mometazon furoátu dětem s hypertrofickou adenoidní vegetací v dlouhodobé udržovací léčbě. Studie se zúčastnily děti s hypertrofickou adenoidní vegetací již úspěšně léčené mometazon furoátem po dobu 4 měsíců. Děti byly po vstupu do studie dále sledovány po dobu 28 měsíců.

Podle trvání léčby a eventuálního chirurgického výkonu (adenotomie) byli účastníci studie rozděleni do tří skupin. Ve skupině A byly děti, které spontánně ukončily léčbu a podstoupily adenotomii, ve skupině B děti, které v léčbě pokračovaly, ale podstoupily adenotomii a ve skupině C děti, které pokračovaly v léčbě a nepodstoupily chirurgický výkon.

Po léčbě byl porovnáván klinický a endoskopický nález s nálezem po prvních čtyřech měsících léčby. Šest pacientů (skupina A) ukončilo léčbu a podstoupilo adenotomii. Příznaky i obstrukce choan se u této skupiny zhoršily v porovnání se stavem po čtyřech měsících léčby.

Tři pacienti (skupina B) podstoupili adenotomii kvůli opakovaným otitidám nebo sekretorické otitidě, ale zůstali na léčbě mometazonem. Příznaky a velikost adenoidní vegetace u nich zůstaly nezměněny v porovnání se stavem po čtyřměsíční léčbě.

Dvanáct pacientů zůstalo pouze na léčbě mometazonem, adenotomie u nich provedena nebyla (skupina C). Příznaky a obstrukce choan se u nich zlepšily v porovnání se stavem po úvodních 4 měsících léčby.

Uvedená studie jako první hodnotí dlouhodobé výsledky léčby nosním sprejem obsahujícím mometazon furoát u hypertrofické adenoidní vegetace. Dobrovolné ukončení léčby vede k chirurgickému výkonu, zatímco pravidelná dlouhodobá léčba má uspokojivé výsledky i bez chirurgické intervence.

(van)

Zdroj: Berlucchi M, a spol. Int J Pediatric Otorhinolaryngol doi:10.1016/j. ijporl.2008.04.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rizika koupání a pobytu u moře

Poklidnou idylu koupání u moře může pokazit nechtěné setkání s některými mořskými rostlinami a živočichy. Na člověka mohou mít negativní vliv několika způsoby. Tvoří jedovaté látky, které způsobují otravy nebo kožní reakce, mohou mechanicky dráždit kůži a mohou vyvolávat alergické reakce nebo infekci.

Remise alergie na burské oříšky a hodnoty IgE protilátek

Vědci z Royal Children's Hospital v australském Melbourne zjistili, že u malých dětí alergických na burské oříšky může být remise této alergie předpovězena nízkou hladinou IgE protilátek proti burským oříškům v průběhu prvních dvou let života nebo snižující se hladinou IgE ve věku tří let.

Rýma v koupelně – kazuistika

Dvacetiletá pacientka byla vyšetřována v alergologické ambulanci pro opakované epizody rýmy a kašle po ranní hygieně.Všechny novinky