Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.10.2008

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Ekzém na rukou se vyskytuje u přibližně 5 % dospělých lidí s dvojnásobnou převahou žen. Většinou se jedná o chronické onemocnění, velmi často profesionální. Ideální léčbou je zjistit vyvolávající alergen a potom se mu vyhýbat. Bohužel to však vždy není možné. Dalších léčebných možností je celá řada. Nejčastěji to jsou na kůži podávané kortikoidy, ultrafialové B a A záření a chemoterapie.

Zkušenosti s dlouhodobým podáváním kortikoidů na kůži při chronickém ekzému na rukou nejsou velké. Autoři studie srovnávali účinnost dvou odlišných způsobů léčby mometazon furoátem mastným krémem.

Studie se zúčastnilo 120 pacientů s chronickým ekzémem rukou. Byli nejprve denně léčeni mastným krémem s mometazon furoátem, dokud nedošlo ke zlepšení, nejdéle po dobu devíti týdnů. Ti, u kterých došlo ke zlepšení, byli v udržovací fázi léčby rozděleni do tří skupin. Skupina A používala mast s mometazon furoátem po dalších 36 týdnů každou neděli, úterý a čtvrtek, v další skupině B byli pacienti léčení v sobotu a v neděli a pacienti ve skupině C nebyli dále mometazonem léčeni vůbec.

Pokud došlo k relapsu onemocnění, používali pacienti mometazon furoát denně po dobu tří týdnů a více. U 50 pacientů z celkového počtu 106 došlo při relapsu ke zlepšení po třítýdenním používání, 29 pacientů potřebovalo při relapsu ke zlepšení denní léčbu po dobu šesti týdnů a 27 pacientů potřebovalo dokonce devítitýdenní léčbu relapsu. K relapsu nedošlo u 83 % pacientů ze skupiny A, u 68 % ze skupiny B a u 26 % ze skupiny C. Vedlejší účinky léčby byly zanedbatelné.

Autoři studie výsledky uzavírají konstatováním, že dlouhodobá intermitentní léčba mometazon furoátem mastným krémem je účinná a bezpečná.

(van)

Zdroj: Veien NK. British Journal of Dermatology 1999;140:882-886.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Plicní funkce jsou při astmatu zhoršeny obezitou

Vědci z University of Otago v Dunedinu na Novém Zélandu zjistili, že u astmatiků je dynamická hyperinflace po podání metacholinu větší u obézních pacientů než u neobézních osob.Všechny novinky