Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.3.2009

Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny. Histamin je také zvýšen v bronchoalevolární laváži astmatiků a jeho hladina koreluje se stupněm bronchiální hyperreaktivity. Dýchání ústy při ucpaném nosu (kvůli sezonní alergické rýmě) vede ke dráždění průdušek suchým vzduchem, což může vyvolat exacerbaci astmatu.

Deslotaradin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptorů s 24hodinovou účinností při léčbě sezonní alergické rýmy a dalších alergických onemocnění. Autoři sdělení hodnotili výsledky studií zabývajících se nástupem účinku a efektem léčby desloratadinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou a současným astmatem.

Celkem 924 dospívajících a dospělých pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem bylo během sezony náhodně rozděleno do 3 skupin. Pacienti v první skupině užívali desloratadin v dávce 5 mg denně, ve druhé užívali antileukotrien montelukast v dávce 10 mg denně a ve třetí skupině dostávali placebo.

Pacienti užívající desloratadin pozorovali zlepšení příznaků astmatu již po několika hodinách po podání léku. Toto zlepšení přetrvávalo po celou dobu léčby. Pacienti měli také sníženou spotřebu záchranné antiastmatické medikace – beta-2 mimetik. Ti, kteří měli před léčbou nižší hodnoty vteřinové vitální kapacity (pod 80 %), pozorovali výrazné zlepšení tohoto parametru po léčbě. Pacienti léčení placebem tato zlepšení nepozorovali.

Desloratadin byl dobře tolerován a nevyskytly se žádné vedlejší účinky. Desloratadin tedy zlepšuje nejen příznaky sezonní alergické rýmy, ale zlepšuje současně i příznaky astmatu.

(van)

Zdroj: Baena-Cagani, C. Poster 4.26, 4/30/01 on behalf of the Desloratadien Study Group, Infantile Hospital Cordoba, Cordoba, Argentina.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Snížení obsahu soli v dietě zlepšuje funkci plic u pozátěžového astmatu

Námahou provokované astma se vyskytuje u 90 % astmatiků, u 35–40 % pacientů s alergickou rýmou a u 12–15 % lidí z celé populace. Mezi vrcholovými sportovci je pozátěžové astma udáváno u 18–26 % zimních olympijských sportovců, u 50 % běžkařů a také u 50 % letních olympioniků.

Potenciální fotokancerogenita topických kalcineurinových inhibitorů

Evropské dermatologické fórum (EDF) bylo založeno v roce 1997 jako nezisková odborná organizace. Jejími členy jsou vedoucí odborníci-dermatologové z většiny evropských zemí. Snahou tohoto fóra je zlepšovat znalosti o kožních onemocněních jak u odborné veřejnosti, tak u vládních organizací a pacientů a podporovat nejvyšší možnou úroveň prevence a léčby.

Jaký režim podávání antihistaminik je účinný u chronické idiopatické kopřivky?

Chronická idiopatická kopřivka je onemocnění postihující 0,1–3 % dospělé populace Spojených států a Evropy. Dopad onemocnění na kvalitu života pacientů je většinou podceňován, protože závažnost nemoci je hodnocena podle ohrožení na životě nebo podle funkčních omezení.Všechny novinky