Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačují pozdní bronchokonstrikci po inhalaci alergenu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 13.12.2009

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačují pozdní bronchokonstrikci po inhalaci alergenu

Po inhalaci alergenů dochází u astmatiků s alergickým astmatem k rozvoji bronchiální obstrukce, která dosahuje maxima za 20–30 minut po inhalaci. Jedná se o tzv. časnou astmatickou reakci. Je způsobena IgE mediovanou degranulací žírných buněk a tvorbou nových prozánětlivých mediátorů – leukotrienů.

Pozdní astmatickou odpověď, tj. bronchiální obstrukci za 4–8 hodin po odeznění časné reakce, má přibližně polovina pacientů, kteří měli časnou bronchokonstrikci. Její imunologický podklad není dosud dobře znám, předpokládá se ale rovněž, že roli hrají mediátory alergické reakce. V léčbě těchto reakcí se nejčastěji používají inhalačně beta-2 agonisté, steroidy nebo jejich kombinace.

Bylo prokázáno, že také montelukast v kombinaci s desloratadinem úspěšně potlačí časnou astmatickou reakci. Kanadští autoři nyní zkoumali účinek této lékové kombinace na pozdní astmatickou reakci u 10 pacientů s atopickým astmatem. Pacienti byli rozděleni do 4 skupin. Všichni užili 2 hodiny před provokačním testem inhalací alergenu 1 kapsli léku. Jednalo se buď o placebo, desloratadin, montelukast, nebo kombinaci desloratadinu a montelukastu.

Všechny aktivní léky snížily intenzitu pozdní bronchokonstrikce. Jejich kombinace byla nejúčinnější. Zabránila bronchokonstrikci úplně. Jedna dávka 5 mg desloratadinu v kombinaci s 10 mg montelukastu 2 hodiny před bronchoprovokací alergenem úspěšně zabrání pozdní bronchiální obstrukci za 7 hodin. Tato léčba tak rozšiřuje léčebnou strategii alergického astmatu.

(van)

Zdroj: Davis B. E.: Eur respir J, 33, 2009, 1302–1308

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná nutriční intervence v těhotenství a u kojenců a její vliv na rozvoj alergie

Vzhledem k rostoucímu výskytu alergií se v posledních desítkách let intenzivně hledala opatření k prevenci alergie. Jedním z faktorů, které rozvoj alergie ovlivňují, je i výživa.

Dlouhodobá prognóza dětí s příznaky astmatu v předškolním věku

U mnoha předškolních dětí, které mají příznaky podobné astmatu, se v tomto útlém věku nedá rozhodnout, zda se o astma skutečně jedná, nebo zda jsou jejich obtíže pouze přechodným jevem.

Jsou dětští astmatici náchylnější k onemocnění angínou?

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem. Ve Spojených státech amerických jím trpí 30 miliónů lidí, celosvětově 300 miliónů. S astmatem se druží i další onemocnění, jako jsou alergická rýma a ekzém.Všechny novinky