Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin v jedné denní dávce zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.8.2009

Desloratadin v jedné denní dávce zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou

Chronická kopřivka je definována jako kopřivka přetrvávající 6 více týdnů. Je to nepříjemné onemocnění, jehož příčinu se ani po detailním vyšetření často nepodaří zjistit. Proto je až 75 % případů nazýváno idiopatickými. Choroba postihuje 0,1–3 % populace. Příznaky trvají u více než 20 % pacientů déle než 10 let. Výrazně zhoršují kvalitu života postižených, zejména narušují spánek a způsobují tak trvale zvýšenou únavu.

Zhoršení kvality života postižených je srovnatelné s pacienty trpícími lupénkou nebo ischemickou chorobou srdeční a je větší než u pacientů s akné nebo vitiligem. Nejvíc obtěžujícím příznakem je svědění, které vážně narušuje i spánek. Základním lékem jsou při chronické kopřivce antihistaminika. Jejich účinná dávka je u chronické kopřivky většinou dvojnásobná než v jiných indikacích.

Desloratadin patří k nové generaci antihistaminik. Je to selektivní blokátor H1 receptoru, který neprostupuje hematoencefalickou bariérou, a tak nepůsobí sedativně. Belgičtí lékaři zkoumali účinnost jedenkrát denně podávaného desloratadinu v dávce 5 mg, tedy běžné dávce, u chronické kopřivky. Hodnotili kvalitu života pacientů podle standardizovaného dotazníku. Studie se zúčastnilo 121 pacientů s chronickou kopřivkou.

Po podávání desloratadinu se zlepšila kvalita života 66 % pacientů již po 7 dnech a dále toto zlepšení pokračovalo u 77 % pacientů i ve 42. dni studie. U 1/3 pacientů došlo k úplnému vymizení příznaků, u 1/10 pacientů neměla léčba žádný efekt. Během studie nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky léčby. Nežádoucí účinky udávali pacienti pouze v 18 případech. Byly to nejčastěji bolesti hlavy, nauzea a sucho v ústech.

Léčba desloratadinem v běžné denní dávce je u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou účinná a bezpečná a výrazně zlepšuje kvalitu jejich života.

(van)

Zdroj: Lachapelle JM a spol. JEADV, 2006, 20, 288–292.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Těžké astma spojené s přecitlivělostí na alergeny hub

Přibližně u 60 % pacientů s těžkým astmatem spojeným s přecitlivělostí na alergeny hub vede podání fungicidních látek ke zlepšení. Vyplývá to ze studie, kterou uspořádali britští lékaři. Sdělení vyšlo v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Prevalence astmatu a alergií u dětí narozených po fertilizaci in vitro

V posledních desetiletích narostl počet alergiků a astmatiků, a to zejména ve vyspělých zemích. O příčině tohoto jevu se stále spekuluje a hledají se různá vysvětlení. Úlohu hraje jistě změna prostředí a životního stylu. Tyto faktory ovlivňují dítě již i prenatálně.

Adenotomie v časném dětství a riziko astmatu

Opakované rýmy během dětství, větší počet sourozenců a vyrůstání na farmě jsou do určité míry ochrannými faktory před rozvojem alergií a astmatu. Podstatou je nejspíše stimulace vhodnými bakteriálními produkty a složkami, zejména endotoxinem, v době, kdy se imunitní systém vyvíjí. Je tak nastolena rovnováha imunitní odpovědi.Všechny novinky