Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin a jeho vliv na nosní a jiné typy alergických projevů: observační studie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.11.2011

Desloratadin a jeho vliv na nosní a jiné typy alergických projevů: observační studie

Alergická rhinitida, astma a atopický ekzém se vyskytují u 6–16 % populace. Pro léčbu symptomů alergických onemocnění se ukázala jako velmi účinná antihistaminika druhé generace.

V procesu alergické zánětlivé odpovědi hraje v mnoha případech hlavní roli histamin aktivovaný přes H1 receptory. Z tohoto důvodu se velmi často k léčbě projevů alergie používají antagonisté H1 receptorů. Druhá generace antihistaminik se využívá zejména při mírnění očních a nosních projevů alergické rhinitidy i alergických kožních projevů (svědění, vyrážka). Tato studie se zabývá účinností a tolerancí desloratadinu – nesedativního tricyklického antihistaminika druhé generace – při léčbě nejběžnějších alergických projevů.

Studie se zúčastnilo celkem 973 pacientů s alergickými projevy, u nichž byl jako lék první volby zvolen desloratadin, a to v dávce 5 mg denně po dobu 3 týdnů. Nosní, oční a kožní projevy byly charakterizovány jako asymptomatické, mírné, střední či závažné. Změny v jednotlivých kategoriích pak byly zhodnoceny po ukončení léčby nezávisle jak pacienty, tak lékaři. Sledována byla i tolerance léku.

Nejčastější diagnózou u sledovaných pacientů byla alergická rhinitida (59 %). Až 40 % pacientů podstoupilo dříve léčbu jinými antihistaminiky, systémovými či lokálními glukokortikoidy nebo beta-sympatikomimetiky. Téměř u všech sledovaných pacientů došlo po použití desloratadinu k významnému snížení alergických projevů.

Účinnost desloratadinu byla 90,2 % lékařů a 88,6 % pacientů hodnocena jako dobrá až vynikající. 82,5 % lékařů a 80,9 % pacientů pak zhodnotilo tuto léčbu jako účinnější než předchozí. Toleranci v rozmezí od vynikající po dobrou uváděly obě hodnoticí skupiny v 97 %.

Výsledky této otevřené nekontrolované nerandomizované studie po použití desloratadinu prokázaly signifikantní zlepšení alergických projevů.

(aro)

Zdroj: Aberer W. Desloratadine for the Relief of Nasal and Non-nasal Allergy Symptoms: An Observational Study. Arch Drug Inf. 2009 Jun; 2 (2): 17–22; doi: 10.1111/j.1753-5174.2009.00018.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití loratadinu a desloratadinu u dětí

Jak jedno z nejrozšířenějších antihistaminik loratadin, tak jeho aktivní izomer desloratadin jsou schváleny pro použití v pediatrii. Loratadin je doporučován dětem od dvou let, desloratadin pak již kojencům ve věku od šesti měsíců.

Zkušenosti s intravenózními imunoglobuliny u dětí s těžkou atopickou dermatitidou

V textu jsou uvedeny zkušenosti autorů s léčbou těžkých forem atopické dermatitidy u dětí (AD) intravenózními imunolgobuliny (IVIG), a to ve třech různých kazuistikách. Použití IVIG bylo u každého z pacientů schváleno komisí Drug and Therapeutic Committee a rodiče dětí museli podepsat informovaný souhlas.

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Kontaktní alergie je běžná porucha. Odhaduje se, že asi 20 % populace obecně je alergických na jednu nebo více látek, které tvoří základ evropského "patch test" panelu.Všechny novinky