Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dechová cvičení jsou u astmatiků přínosná

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.7.2009

Dechová cvičení jsou u astmatiků přínosná

Dechová cvičení u dospělých astmatiků vedou ke zlepšení zdravotního stavu, zlepšení příznaků a ke znovunastolení pocitu duševní pohody, a to dokonce i když nevedou ke změnám v patofyziologii astmatu. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla publikována v odborném časopisu Thorax.

Autoři z univerzity ve skotském Aberdeenu uspořádali prospektivní randomizovanou studii se 183 astmatiky, kteří byli zacvičeni v dechové rehabilitaci během tří schůzek s fyzioterapeutem nebo instruováni sestrou. Po měsíci a po půl roce byl v obou skupinách zjišťován pokrok dotazníkovou metodou s použitím stejného standardizovaného dotazníku jako při vstupu do studie (Asthma Quality of Life Questionnaire – AQLQ).

Měsíc po instruktáži či cvičení se průměrné zlepšení skóre mezi oběma skupinami příliš nelišilo. Avšak po půl roce byl zaznamenán významný rozdíl ve zlepšení ve prospěch skupiny, která absolvovala tři hodiny cvičení s fyzioterapeutem. Obdobný rozdíl byl pozorován také u výsledků skóre deprese a obav v dotazníku Hospital Anxiety and Depression (HAD) a v hodnocení hyperventilace.

Zajímavostí je, že ani v jedné skupině nedošlo ke statisticky významnému zlepšení v plicních funkcích, plicnímu zánětu či hyperreaktivitě. Výsledky studie ukazují, jak významnou roli hraje rehabilitace v léčbě pacientů s hůře kontrolovaným středně těžkým a mírným astmatem. Autoři zdůrazňují, že důležitou součástí tohoto postupu je i edukace o trvající nutnosti protizánětlivé farmakoterapie, bez které ke zlepšení tolerance choroby nedojde.

Zdroj: Thorax 2009; 64: 55–61.

(jin)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus patří v dnešní době k nejběžnějším nozokomiálním patogenům. Autoři studie sledovali jeho šíření do okolí při kýchání vyvolaném virovým infektem nebo alergií.

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.Všechny novinky